Trwa ładowanie...

Decyzja KE ws. Polski może przynieść opłakane skutki. Pojawił się czarny scenariusz

Nie milkną echa decyzji Komisji Europejskiej, która zdecydowała o uruchomieniu art. 7.1. wobec Polski. W ocenie "The Times", procedura może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Nie zmieni nic w kontrowersyjnych ustawach, za to doprowadzi do rozpadu UE.

Decyzja KE ws. Polski może przynieść opłakane skutki. Pojawił się czarny scenariuszŹródło: East News
df1ns0v
df1ns0v

KE chodzi m.in. o zmianę ustawy o Sądzie Najwyższym, zmianę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zmianę lub wycofanie ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz przywrócenie niezależności Trybunału Konstytucyjnego. Komisja wezwała Polskę do rozwiązania wskazanych problemów w terminie trzech miesięcy i do poinformowania o podjętych w tym celu krokach.

W ocenie "Timesa", Bruksela nie powinna "wymachiwać szabelką czy podsycać oburzenia", bo izolowanie Polski wzmocni tylko rządzący PiS. Zwraca uwagę, że lepsze rezultaty może uzyskać podczas rozmów na temat długoterminowego budżetu UE, nalegając na to, by Polska pozostała krajem otwartym. Jako jeden ze sposobów dziennik wskazuje też zapewnienie środków organizacjom pozarządowym, które monitorują polską politykę.

"Zamiast tego Bruksela postawiła na publiczną próbę sił, której nie jest w stanie wygrać" - pisze "The Times".

Art. 7.1 unijnego traktatu mówi, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada UE (składająca się z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich) większością czterech piątych może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych. Węgry jednak już zapowiedziały, że staną murem za Polską.

df1ns0v

"W sporze z Polską Komisja Europejska musi wystrzegać się gróźb, których później nie będzie w stanie spełnić" - podkreśla "The Times". Dziennik konkluduje, że KE "wszczęła procedury, które prawdopodobnie przyniosą skutek odwrotny do zamierzonego, nie zmienią nic w kontrowersyjnych ustawach (przyjętych w Polsce) i doprowadzą do rozpadu UE".

Jak pisaliśmy w WP, do podobnych wniosków doszły również szwedzkie media. - Wizerunek Polaków legł w gruzach - relacjonował nam Vincent Severski, były agent wywiadu, pisarz od 30 lat mieszkający w Szwecji.

df1ns0v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df1ns0v
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj