Debi nadciąga nad Europę. Skutki odczujemy też w Polsce
Wydano ostrzeżenia w Wielkiej Brytanii i Irlandii. To właśnie tam sztorm Debi przyniesie ze sobą silne porywy wiatru. Skutki odczujemy również w Polsce.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Już w poniedziałek nad Irlandią, Wielką Brytanią, a następnie przez Bałtyk przesunie się sztorm Debi.
W Wielkiej Brytanii wydano czerwone ostrzeżenie dla zachodnich wybrzeży przed gwałtownym wiatrem sztormowym o sile 11 stopni, zaledwie o jeden stopień poniżej siły huraganu - pisze Sky News.
Sztorm został oficjalnie nazwany przez Met Eireann w niedzielę rano.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tymczasem do Polski napłyną deszczowe chmury. W nocy z poniedziałku na wtorek, na północy kraju możliwe będą nawet opady deszczu ze śniegiem.
Polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował mapy, na których widać, jak Debi będzie nadciągać w kierunku naszego kraju.
Pogoda na poniedziałek
Noc z niedzieli na poniedziałek zapowiada się z zachmurzeniem umiarkowanym i dużym, z opadami deszczu, głównie na północnym wschodzie, Wybrzeżu i na południowym wschodzie.
- W Bieszczadach spodziewane są opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. W Karpatach i Tatrach przybędzie do ok. 3 cm śniegu – powiedziała PAP Grażyna Dąbrowska z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Poniedziałek, jak wskazała synoptyk IMGW, zapowiada się na dzień z zachmurzeniem umiarkowanym i dużym, z opadami deszczu, szczególnie na wschodzie na Wybrzeżu oraz deszczu ze śniegiem i samego śniegu w Karpatach.
Po południu, na zachodzie zachmurzy się i ponownie pojawią się opady deszczu. Może go spaść tam w sumie 5-7 mm. "Rano mogą utrzymywać się gdzieniegdzie zanikające mgły ograniczające widzialność do 300 m" – podkreśliła Dąbrowska.
Temperatura maksymalna wyniesie od ok. 4 stopni Celsjusza w rejonach podgórskich Karpat, ok. 7 stopni na Mazowszu, Pomorzu i nad samym morzem, do 9 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i na południu Wielkopolski.
Wiatr będzie słaby i umiarkowany, głównie południowo-zachodni, na wschodzie i w górach porywisty.
Czytaj także: