Debata z Fransem Timmermansem na temat Polski odwołana. Europosłowie mieli zająć się problemem praworządności

Debata z Fransem Timmermansem na temat Polski odwołana. Europosłowie mieli zająć się problemem praworządności

Debata z Fransem Timmermansem na temat Polski odwołana. Europosłowie mieli zająć się problemem praworządności
Źródło zdjęć: © PAP
Radosław Rosiejka
13.10.2017 12:42, aktualizacja: 13.10.2017 14:11

Debatę na posiedzeniu komisji ds. wolności obywatelskich zaplanowano na 19 października. Jednak plany zmieniono i debata się wtedy nie odbędzie.

Służby prasowe Parlamentu Europejskiego poinformowały, że poprosił o to wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, który na ten dzień zaplanował inne zajęcia. To oficjalna wersja, ale jak ustaliło RMF FM Komisja Europejska czeka na to, co się wydarzy w Polsce w sprawie ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym.

Na razie prace nad ustawami reformującymi wymiar sprawiedliwości trwają i ostateczny kształt ustawy nie jest przesądzony. Kilka dni temu Andrzej Duda otrzymał od PiS-u poprawki do swoich projektów ustaw. Według polityków PiS-u w przyszłym tygodniu może dojść do ponownego spotkania prezydenta z Jarosławem Kaczyńskim na temat zmian w sądownictwie.

Według informacji RMF FM, doszło do nieformalnego porozumienia pomiędzy polskim rządem a Komisją Europejską, które ma zmniejszyć napięcie we wzajemnych stosunkach. Polska ma nie atakować KE, a Komisja skupiać się na kwestiach merytorycznych i nie upolityczniać sporu.

Frans Timmermans ma się pojawić na innym posiedzeniu komisji ds. wolności obywatelskich. Polska Agencja Prasowa podał, że według wstępnych ustaleń będzie to prawdopodobnie 6 listopada. To wstępna data, bo nie ma jeszcze programu prac komisji na ten dzień.

Wcześniej kierownictwo europarlamentu wstępnie ustaliło, że cały PE będzie się zajmował Polską w kontekście prowadzonej przez Komisję Europejską procedury praworządności na sesji między 13 a 16 listopada.

Na początku 2016 r. Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Polski z powodu zagrożenia praworządności. Wcześniej była ona skoncentrowana na sprawie Trybunału Konstytucyjnego, ale w ostatnich miesiącach główny nacisk położony został na ustawy dotyczące wymiaru sprawiedliwości. W lipcu 2017 r. KE ostrzegała Polskę, że jest bliska uruchomienia art. 7 traktatu unijnego, który dopuszcza nałożenie sankcji, w związku z planowanymi w Polsce zmianami w sądownictwie. Wszysko zależy od tego, czy w ramach zmian dojdzie do odwołania sędziów Sądu Najwyższego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (82)
Zobacz także