Debata z Fransem Timmermansem na temat Polski odwołana. Europosłowie mieli zająć się problemem praworządności

Debatę na posiedzeniu komisji ds. wolności obywatelskich zaplanowano na 19 października. Jednak plany zmieniono i debata się wtedy nie odbędzie.

Debata z Fransem Timmermansem na temat Polski odwołana. Europosłowie mieli zająć się problemem praworządności
Źródło zdjęć: © PAP
Radosław Rosiejka

Służby prasowe Parlamentu Europejskiego poinformowały, że poprosił o to wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, który na ten dzień zaplanował inne zajęcia. To oficjalna wersja, ale jak ustaliło RMF FM Komisja Europejska czeka na to, co się wydarzy w Polsce w sprawie ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym.

Na razie prace nad ustawami reformującymi wymiar sprawiedliwości trwają i ostateczny kształt ustawy nie jest przesądzony. Kilka dni temu Andrzej Duda otrzymał od PiS-u poprawki do swoich projektów ustaw. Według polityków PiS-u w przyszłym tygodniu może dojść do ponownego spotkania prezydenta z Jarosławem Kaczyńskim na temat zmian w sądownictwie.

Według informacji RMF FM, doszło do nieformalnego porozumienia pomiędzy polskim rządem a Komisją Europejską, które ma zmniejszyć napięcie we wzajemnych stosunkach. Polska ma nie atakować KE, a Komisja skupiać się na kwestiach merytorycznych i nie upolityczniać sporu.

Frans Timmermans: Przez 1000 lat Polacy nie mogli w takim stopniu decydować o swoim kraju, jak teraz. Polska była spychana z mapy Europy raz przez Niemcy, raz przez Rosję

Frans Timmermans ma się pojawić na innym posiedzeniu komisji ds. wolności obywatelskich. Polska Agencja Prasowa podał, że według wstępnych ustaleń będzie to prawdopodobnie 6 listopada. To wstępna data, bo nie ma jeszcze programu prac komisji na ten dzień.

Wcześniej kierownictwo europarlamentu wstępnie ustaliło, że cały PE będzie się zajmował Polską w kontekście prowadzonej przez Komisję Europejską procedury praworządności na sesji między 13 a 16 listopada.

Na początku 2016 r. Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Polski z powodu zagrożenia praworządności. Wcześniej była ona skoncentrowana na sprawie Trybunału Konstytucyjnego, ale w ostatnich miesiącach główny nacisk położony został na ustawy dotyczące wymiaru sprawiedliwości. W lipcu 2017 r. KE ostrzegała Polskę, że jest bliska uruchomienia art. 7 traktatu unijnego, który dopuszcza nałożenie sankcji, w związku z planowanymi w Polsce zmianami w sądownictwie. Wszysko zależy od tego, czy w ramach zmian dojdzie do odwołania sędziów Sądu Najwyższego.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (82)