PolitykaDebata przed wyborami parlamentarnymi 2019. Dyskusja na antenie

Debata przed wyborami parlamentarnymi 2019. Dyskusja na antenie

Wybory parlamentarna 2019 poprzedziła pierwsza debata na antenie Radia ZET. Wzięli w niej udział Bartłomiej Pejo - Konfederacja, Krzysztof Gawkowski - Lewica, Barbara Nowacka - Koalicja Obywatelska, Dariusz Klimczak - PSL i Radosław Fogiel - PiS.

Debata przed wyborami parlamentarnymi 2019. Dyskusja na antenie
Źródło zdjęć: © Radio ZET | screen
Maciej Deja

Debata Radia ZET przed wyborami parlamentarnymi 2019 miała inne zasady niż ta na antenie TVP. Politycy w każdym segmencie tematycznym (edukacja, zdrowie, sprawy światopoglądowe i finanse) losowali pytania, a na odpowiedź mieli po 90 sekund.

Radosław Fogiel z PiS mówił o edukacji seksualnej w szkołach. Stwierdził, że co do zasady jego partia jest przeciwna, ale podkreślił, że to sprawa indywidualna. - Niech rodzice mają w tej sprawie coś do powiedzenia - powiedział.

Debata przed wyborami parlamentarnymi 2019. Dyskusja o edukacji antenie

Krzysztof Gawkowski z Lewicy wylosował pytanie o religii w szkołach. Jego zdaniem takie lekcje powinny odbywać się tylko w salach katechetycznych i pozostawać poza finansowaniem z budżetu państwa. - Zamiast religii postulujemy więcej lekcji angielskiego - przekonywał.

Podobny postulat promował Dariusz Klimczak z PSL. Jego zdaniem języka angielskiego powinno uczyć się już w pierwszej klasie, a w szkole trzeba rozważyć wprowadzenie ciepłego posiłku dla każdego ucznia, ale i nowych przedmiotów - związanych z ekologią, zdrowym stylem życia i podstawami prawnymi. - Wyrównujmy szanse między szkołami w bogatych i biednych gminach, nie zawracajmy kijem Wisły - mówił w odniesieniu do reformy edukacji.

Bartłomiej Pejo z Konfederacji przekonywał, do idei bonu oświatowego, który docelowo miałby zastąpić Kartę Nauczyciela. - To rodzice powinni decydować o tym, w której szkole kształcą dziecko, a za tym ma iść jakość nauczania - mówił.

Debata przed wyborami parlamentarnymi 2019. Służba zdrowia w kryzysie

Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej mówiła w sekcji o zdrowiu mówiła o konieczności uregulowania klauzuli sumienia. Jej zdaniem powinna on przysługiwać wyłącznie lekarzowi, a nie całym placówkom. - W przypadku odmowy wykonania danej procedury, trzeba wskazać miejsce lub lekarza, który ją przeprowadzi - dodała Nowacka.

6,8 proc. z budżetu na zdrowie w 2022 i 7 proc. w 2024 r. obiecał Krzysztof Gawkowski. Kandydat Lewicy tłumaczył, że do skrócenia kolejki do specjalistów poniżej miesiąca potrzeba 50 tys. lekarzy. - Chcemy zwiększyć o połowę nabór na studiach medyczne. Wszystkie leki na receptę będą kosztować po 5 zł. Emeryci i renciści, osoby po przeszczepach będą je mieli za darmo - zapowiedział.

Kolejną debatę zaplanowano na przyszły czwartek.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)