Debata ONR. Padły oskarżenia wobec prezydenta Andrzeja Dudy

W sobotę w Warszawie dobyła się debata "Źródła antypolonizmu" współorganizowana przez ONR. Podczas spotkania historyk związany z narodowcami Leszek Żebrowski wskazywał Andrzeja Dudę za przykład "antypolonizmu".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
O ONR ponownie stało się głośno po V Pielgrzymce Środowisk Narodowych na Jasną Górę
O ONR ponownie stało się głośno po V Pielgrzymce Środowisk Narodowych na Jasną Górę (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
WP

Rozmowę na temat antypolonizmu prowadził Marcin Rola, wcześniej rzecznik ruchu Kukiz'15. Panelistami byli autor książki "Żydowscy kolaboranci Hitlera" Ireneusz T. Lisiak, Leszek Żebrowski oraz Krzysztof Karoń.

Podczas debaty Żebrowski wskazywał., że antypolonizm występuje również "wewnątrz", a jako przykład podał zachowanie Andrzeja Dudy, który uklęknął przed tablicą upamiętniającą wydarzenia Marca 68'. Historykowi nie podobały się także słowa prezydenta, które padały podczas tych obchodów.

WP

Leszek Żebrowski, historyk związany jest dzisiaj z Ruchem Narodowym. Regularnie występuje też w mediach o. Tadeusza Rydzyka. W latach 90. dwukrotnie kandydował do Sejmu z partii Jarosława Kaczyńskiego i Jana Olszewskiego.

O ONR ponownie stało się głośno w ostatni weekend. W sobotę odbyła się V Pielgrzymka Środowisk Narodowych na Jasną Górę, a podczas kazania ks. Roman Kneblewski, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy, nawoływał, by modlić się za to, żeby Polacy pozostali "czystymi nacjonalistami i patriotami".

Także w sobotę ONR obchodziło swoją 84. rocznicę powstania, którą uczczono w Gdańsku. W legendarnym budynku Sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej odbył się zjazd organizacji.

WP

Wydarzenie skomentował w opublikowanym w niedzielę oświadczeniu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Stwierdził, że "Gdańsk i gdańszczanie zostali obrażeni przez ludzi, którzy ideały wolności i solidarności postanowili wykorzystać w sposób wyjątkowo obrzydliwy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: gazeta.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP