Dawid Kostecki miał mieć skłonności psychopatyczne. "Takie osoby rzadko są samobójcami"
Okoliczności śmierci Dawida Kosteckiego wciąż budzą kontrowersje. Lekarze mieli stwierdzić u niego skłonności psychopatyczne. - Osoby, które mają takie cechy, raczej nie zrobiłyby sobie krzywdy - zauważa Joanna Stojer-Polańska, psychokryminalistyk z SWPS.
04.09.2019 | aktual.: 04.09.2019 16:41
Według opinii lekarskich Dawid Kostecki miał być przestępcą o skłonnościach psychopatycznych i cechowała go agresja - podał "Super Express". Dziennik dotarł do notatki prokuratury, zawierającej szczegóły ostatnich lat życia pięściarza. - Osoby o cechach psychopatycznych rzadko popełniają samobójstwa - podkreśla w rozmowie z WP Joanna Stojer-Polańska, psychokryminalistyk z SWPS.
Zaznacza, że samobójstwa są dokonywane z różnych powodów. Przy doniesieniach o panu Kosteckim pojawia się wątek wcześniejszej próby samobójczej. - To sygnał ostrzegawczy, że może próbować znowu. Nie wiadomo jednak, czy to była bardziej demonstracja (manipulacja innymi udając cierpienie) czy próba. W literaturze wskazuje się, że osoby o osobowości psychopatycznej raczej nie zrobiłyby sobie krzywdy - tłumaczy Stojer-Polańska.
- Cechy osoby ze skłonnościami psychopatycznymi to na pewno: skoncentrowanie na sobie, na tym, żeby osiągnąć swój cel, skłonność do manipulacji innymi ludźmi. Ludzie często wierzą psychopatom, mają do nich zaufanie, choć łatwo weryfikować kłamstwa, które wypowiadają - mówi ekspertka.
I dodaje: - Osoby o cechach psychopatycznych grają do swojej bramki, szybko podejmują decyzje bez względu na uczucia innych. W niektórych zawodach (np. medycznych) takie cechy się przydają. Kiedy na przykład nie można uratować wszystkich i trzeba zdecydować, kogo poświęcić. Psychopacie nie będzie żal, zrobi wszystko, żeby ta decyzja była jak najbardziej racjonalna, ale nie ma zrozumienia dla emocji innych.
Cechy psychopatyczne są wrodzone?
Według informacji "Super Expressu" Kostecki wzbudzał strach u innych więźniów, którzy wnioskowali o odizolowanie ich od Kosteckiego. Stojer-Polańska pyta w rozmowie z nami, czy tak było, bo pięściarz stanowił rzeczywiste zagrożenie, czy wyglądał na groźnego.
- Mówi się często, że cechy psychopatyczne mogą być wrodzone. To kontrowersyjne, czy rodzimy się z takimi cechami czy środowisko, w którym żyjemy, je kształtuje. W przypadku pana Kosteckiego, który przebywał w środowisku preferującym silny typ mężczyzny, część jego cech mogła być kreowana przez środowisko - zauważa Stojer-Polańska.
Podkreśla jednocześnie, że nie możemy wiedzieć wszystkiego o populacji psychopatów. - Większość z nich to osoby nieprzebadane. Funkcjonują osoby o takich cechach, które nigdy nie popełniły żadnego przestępstwa, więc nie było podstaw do ich badania. Jak się potoczyły losy tych osób? Tego nie wiemy - zaznacza ekspertka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl