Trwa ładowanie...
djevozq
05-02-2016 06:37

David Cameron z wizytą Warszawie

• Premier Wielkiej Brytanii z wizytą w Polsce
• Cameron szuka poparcia w Warszawie
• David Cameron spotkał się z premier Beatą Szydło, ma też w planie spotkanie z J. Kaczyńskim
• Wizyta Davida Camerona w Warszawie odbywa się z inicjatywy strony brytyjskiej

djevozq
djevozq

W Warszawie rozpoczęło się spotkanie premierów Polski i Wielkiej Brytanii. Rozmowy będą dotyczyć przede wszystkim negocjacji w sprawie warunków pozostania tego kraju w Unii Europejskiej. Nie mniej ważne będą też tematy związane z bezpieczeństwem.

"Większość propozycji brytyjskich nie budzi wątpliwości"

Przed spotkaniem premier Beata Szydło podkreśliła, że dla Polski Wielka Brytania jest partnerem strategicznym. Dlatego ważne jest, aby kraj ten pozostał w Unii Europejskiej. Szefowa rządu zapewniła o poparciu dla części propozycji Londynu w kwestiach związanych z odbiurokratyzowaniem Unii Europejskiej.

djevozq

- Chcę bardzo podkreślić, że dla Polski Wielka Brytania jest partnerem strategicznym, że jest bardzo ważnym partnerem, i że dla nas bardzo istotne jest, by pozostała w UE - powiedziała Szydło. Podkreśliła, że jej zdaniem Wielka Brytania jest "państwem, który stanowi fundament UE".

- Można powiedzieć, że przychylamy się w pełni do propozycji pana premiera, do tych rozwiązań, które mają usprawnić, poprawić konkurencyjność, które mają odbiurokratyzować UE, które mają wreszcie nadać odpowiedniego znaczenia parlamentom narodowym, tutaj między nami jest absolutnie pełna zgoda, będziemy wspierać te propozycje pana premiera - oświadczyła Szydło.

Dodała, że jednak zawsze "jak to jest, gdy się siada do stołu z przyjaciółmi" pojawiają się tematy, które wymagają "negocjacji i doprecyzowania". Zaznaczyła, że chodzi jej o kwestie socjalne.

Szacuje się, że obecnie mieszka tam około miliona obywateli naszego kraju. Polski rząd chce, aby nowe rozwiązania w kwestiach socjalnych nie dyskryminowały naszych rodaków. Jak podkreśliła pani premier, chcielibyśmy, aby mieli takie same warunki do pracy i rozwoju jak Brytyjczycy.

djevozq

"Mamy wspólne interesy i ideały"

Chcemy widzieć pełne strategiczne partnerstwo między Wielką Brytanią a Polską, bo mamy wspólne interesy i ideały - mówił w piątek w Warszawie brytyjski premier David Cameron.

Brytyjski premier podkreślił w piątek na wspólnej konferencji prasowej w Warszawie z premier Beatą Szydło, że "wspólne interesy" dotyczą bezpieczeństwa, obrony, NATO, szczególnie - jak zauważył - "w obliczu zagrożenia ze strony Rosji". Jak mówił, chodzi również o "wspólne interesy rosnących gospodarek, wzrostu gospodarczego". - Chcemy być pewni, że Europa ma właściwy system (...) bezpieczeństwa. Chcemy być pewnymi, że ta Europa jest Europą, która szanuje państwa narodowe, rolę, jaką one odgrywają. I dlatego chcemy, aby Wielka Brytania i Polska współpracowały w Europie - zaznaczył.

- Dziś będziemy szczegółowo rozmawiać na temat propozycji, które przewodniczący Rady Europejskiej przedstawił. Cieszę się już na tę dyskusję. Zgadzam się całkowicie z tym, co powiedziała pani premier. Myślę, że Wielka Brytania zdecydowanie będzie w lepszej sytuacji, jeśli będzie w zreformowanej Unii Europejskiej. Jeśli uda nam się te zmiany osiągnąć, to będzie dobrze dla Wielkiej Brytanii, dla Europy, ale także dobrze dla Polski - podkreślił Cameron.

djevozq

- Chcemy być pewni, że nasza współpraca jest tak bliska, jak to tylko możliwe w najbliższych miesiącach i w najbliższych latach. Nie tylko po to, aby ten bardzo ważny szczy NATO tutaj w Warszawie był szczytem udanym, ale tak jak pani premier powiedziała, aby zabezpieczyć wschodnią flankę NATO - dodał.

Podkreślił, że Wielka Brytania bierze udział w ważnych ćwiczeniach wojskowych w Polsce. - Mamy dużo programów i działań wspólnych zarówno z Polską, jak i z innymi sojusznikami. I w przyszłości na tym będziemy budować, te działania będziemy rozwijać - zaznaczył.

- O tym wszystkim będziemy rozmawiać, o polityce europejskiej, o NATO; ale myślę, że wszyscy mamy takie poczucie, że jesteśmy na początku długoterminowej, strategicznej współpracy tych dwóch bardzo ważnych partnerów i w NATO, i w Unii Europejskiej. Dlatego, że podzielamy długoterminowe interesy, te interesy są wspólne - podsumował brytyjski premier.

djevozq

Premier Beata Szydło i brytyjski premier mają rozmawiać o projekcie porozumienia między Wielką Brytanią a UE. Chodzi m.in. o propozycję ograniczenia świadczeń socjalnych dla imigrantów.

Cameron ma rozmawiać w piątek również z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

- Wielka Brytania ma całkiem unikatowy system świadczeń socjalnych, które działają jak dodatkowy czynnik, który przyciąga ludzi z innych państw do Wielkiej Brytanii i umożliwia im pracę za minimalną stawkę. Bez tych zasiłków tym ludziom byłoby o wiele trudniej się utrzymać - mówił w rozmowie z PAP analityk brytyjskiego think-tanku Open Europe Paweł Świdlicki.

djevozq

O ile - jak dodał - utrzymanie swobodnego przepływu pracowników w UE jest pożądane, to chodzi o to, by nowi pracownicy, którzy przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii z innych państw Unii, "najpierw dołożyli coś do brytyjskiego systemu świadczeń, zanim zaczną pobierać zasiłki". Świdlicki tłumaczy, że chodzi o sprawiedliwość systemu.

Wizyta w Warszawie z inicjatywy brytyjskiej

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski informował kilka dni temu, że szef brytyjskiego rządu, który jest też liderem tamtejszej Partii Konserwatywnej, spotka się również z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Wizyta Davida Camerona w Warszawie odbywa się z inicjatywy strony brytyjskiej, krótko po przedstawieniu oficjalnej propozycji tak zwanego pakietu brytyjskiego przez przewodniczącego Rady Europejskiej i przed posiedzeniem Rady poświęconej tej sprawie. Ma się ono odbyć 18 i 19 lutego.

djevozq

"Zmiany postulowane przez Camerona mogą być dla wielu Polaków trudne do przyjęcia"

Szefowa polskiego rządu pytana w środę w Londynie o to, czy ewentualne ograniczenie zasiłków ograniczyłoby liczbę Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii i o to, czy Polska jest atrakcyjna pod kątem ewentualnych powrotów, podkreśliła, że "dla każdego Polaka jest miejsce w Polsce i każdy, kto chce wrócić - drzwi dla niego są otwarte".

Premier przyznała, że zmiany proponowane przez brytyjskiego premiera Davida Camerona mogą być "trudne do przyjęcia dla wielu polskich obywateli".

Projekt porozumienia w sprawie warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE zakłada m.in. rozwiązanie, by migranci zarobkowi z innych państw UE dopiero po pewnym czasie mogli uzyskiwać świadczenia socjalne.

Rozwiązanie to pozwoli krajom UE na ograniczenie w wyjątkowej sytuacji dostępu do niektórych świadczeń socjalnych dla nowo przybyłych imigrantów z innego państwa unijnego maksymalnie na cztery lata. Wyjątkowa sytuacja to taka, w której napływ migrantów zarobkowych przez dłuższy czas obciąża system zabezpieczeń społecznych albo prowadzi do poważnych trudności na rynku pracy czy zakłóceń w funkcjonowaniu służb publicznych.

W negocjacjach z Londynem najtrudniejsze były brytyjskie żądania dotyczące możliwości ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE. Przedstawiony przez Tuska dokument zakłada m.in., że kraje UE mogłyby w wyjątkowej sytuacji ograniczyć na cztery lata świadczenia dla nowych imigrantów z innych państw Unii.

Porozumienie ma zostać ostatecznie uzgodnione na szczycie UE 18-19 lutego.

djevozq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djevozq
Więcej tematów