Trwa ładowanie...

David Cameron: wezwę Władimira Putina aby Rosja skoncentrowała się na atakach na IS

Brytyjski premier David Cameron zapowiedział, że zaapeluje do prezydenta Rosji Władimira Putina aby rosyjskie lotnictwo skupiło swoje ataki w Syrii na celach Państwa Islamskiego (IS). Cameron ma się spotkać z Putinem na marginesie szczytu G20 w Turcji.
Share
David Cameron
David CameronŹródło: PAP/EPA, Fot: ANDY RAIN
d2pdbkm

- Mamy różnice zdań z Rosjanami, m. in. dlatego, że uczynili on tak wiele aby osłabić opozycję wobec (prezydenta Syrii) Asada, która nie ma nic wspólnego z IS - powiedział Cameron dziennikarzom.

- Podczas rozmowy, jaką chcę przeprowadzić z Władimirem Putinem, powiem: 'co do jednego jesteśmy chyba zgodni - będziemy bezpieczniejsi, zarówno w Rosji jaki w Wielkiej Brytanii, jeśli zniszczymy IS i na tym powinniśmy się skupić' - dodał brytyjski premier.

Źródła w urzędzie premiera, na które powołuje się Reuter, poinformowały, że spotkanie obu przywódców - pierwsze od roku - będzie okazją do "pogłębionej rozmowy" na temat sytuacji w Syrii, a zwłaszcza przyszłości prezydenta tego kraju Baszara el-Asada.

d2pdbkm

Według tych źródeł USA i ich europejscy sojusznicy konsultowali się przed szczytem w sprawie zajęcia "jasnego, spójnego stanowiska" wobec Rosji w sprawie Syrii.

Na marginesie szczytu G20 doszło w niedzielę do spotkania prezydentów USA i Rosji Baracka Obamy i Władimira Putnia. Zgodzono się co do konieczności zmian politycznych w Syrii, m. in. poprzez rokowania pod auspicjami ONZ.

Zobacz również: Atak paniki na placu Republiki w Paryżu

d2pdbkm

Podziel się opinią

Share
d2pdbkm
d2pdbkm
Więcej tematów