Trwa ładowanie...
d1d9zl1

Dariusz Zawistowski będzie kierował SN. Jest decyzja prezydenta

Wiadomo, kto będzie kierował Sądem Najwyższym. Od jutra za SN będzie odpowiadać sędzia Dariusz Zawistowski. O tej decyzji poinformował Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jest decyzja prezydenta ws. Sądu Najwyższego
Jest decyzja prezydenta ws. Sądu Najwyższego (PAP)
d1d9zl1

- Jeżeli nie będzie wydane kolejne postanowienie, a prezydent Andrzej Duda tego rodzaju aktywności nie planuje, od jutra pracami SN kierował będzie Dariusz Zawistowski, jako najstarszy stażem prezes Izby SN - tłumaczy Mucha.

Dariusz Zawistowski ma 59 lat. Jest prezesem Sądu Najwyższego kierującym Izbą Cywilną. W latach 2015-2018 był przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa. W SN orzeka od 2005 roku.

We wtorek pięciu sędziów Sądu Najwyższego otrzymało zgodę prezydenta Andrzeja Dudy na dalsze orzekanie. Są to: Marian Kocon (Izba Cywilna), Anna Kozłowska (Izba Cywilna), Rafał Malarski (Izba Karna), Zbigniew Myszka (Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych) oraz Bogumiła Ustjanicz. Postanowienie w tej sprawie wpłynęło już do Sądu Najwyższego.

d1d9zl1

Przypomnijmy, że prezydent nie wydał postanowienia ws. dalszego orzekania przez sędziego Józefa Iwulskiego. W lipcu został wyznaczony do kierowania pracami SN. Decyzję w tej sprawie podjął zarówno prezydent, jak i pierwsza prezes Małgorzata Gersdorf.

Sędziowie SN (trzech z Izby cywilnej i po jednym z Karnej i Pracy oraz Ubezpieczeń Społecznych) złożyli na ręce prezydenta oświadczenia o dalszej chęci orzekania w związku z ukończeniem 65 roku życia. Zgodnie z nową ustawą o Sądzie Najwyższym, sędziowie SN, którzy osiągnęli ten wiek, przeszli z mocy prawa w stan spoczynku. Mogą dalej orzekać, jeśli złożyli stosowne dokumenty, a Andrzej Duda wyraził na to zgodę.

Warto podkreślić, że I prezes SN Małgorzata Gersdorf nie złożyła oświadczenia na ręce Andrzeja Dudy. Podkreśla, że jej kadencja zgodnie z konstytucją trwa 6 lat - do 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1d9zl1

Podziel się opinią

Share
d1d9zl1
d1d9zl1
Więcej tematów