Trwa ładowanie...
d2rkd0i

Andrzej Duda podjął decyzję ws. 5. sędziów SN. Jest reakcja

Pięciu sędziów Sądu Najwyższego otrzymało zgodę prezydenta Andrzeja Dudy na dalsze orzekanie. Decyzja co do pozostałych osób jeszcze nie zapadła. - Rozumiemy, że procedura nie została zakończona - skomentował rzecznik prasowy Sądu Najwyższego, sędzia Michał Laskowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zgodnie z ustawą, sędziowie mogą dalej orzekać, jeśli złożyli stosowne dokumenty, a prezydent wyraził na to zgodę
Zgodnie z ustawą, sędziowie mogą dalej orzekać, jeśli złożyli stosowne dokumenty, a prezydent wyraził na to zgodę (Agencja Gazeta, Fot: Maciej Jaźwiecki)
d2rkd0i

Decyzja dotyczy sędziów: Kocon, Kozłowska, Malarski, Myszka, Ustjanicz - poinformowało biuro prasowe SN. Postanowienie w tej sprawie wpłynęło już do Sądu Najwyższego.

Na zwołanej konferencji prasowej rzecznik prasowy SN, sędzia Michał Laskowski poinformował, że co do pozostałych osób, które ubiegały się o możliwość dalszego orzekania, prezydent nie podjął jeszcze żadnej decyzji. - Rozumiemy, że procedura nie została zakończona, trwa. Prezydent wziął pod uwagę skargi w sprawach i jest to wyraz szacunku do toczącego się procesu odwoławczego - komentował Laskowski.

Sędziowie SN (trzech z Izby cywilnej i po jednym z Karnej i Pracy oraz Ubezpieczeń Społecznych) złożyli na ręce prezydenta oświadczenia o dalszej chęci orzekania w związku z ukończeniem 65 roku życia. Zgodnie z nową ustawą o Sądzie Najwyższym, sędziowie SN, którzy osiągnęli ten wiek, przeszli z mocy prawa w stan spoczynku. Mogą dalej orzekać, jeśli złożyli stosowne dokumenty, a Andrzej Duda wyraził na to zgodę.

d2rkd0i

Zgodnie z przepisami przejściowymi nowej ustawy o Sądzie Najwyższym prezydent powinien zadecydować we wtorek, czy przedłuża czy nie okres orzekania 12 sędziom SN, którzy ukończyli 65 lat. W grupie tej jest m.in. prezes Izby Pracy Józef Iwulski, wykonujący obowiązki pierwszego prezesa SN.

I prezes SN Małgorzata Gersdorf nie złożyła oświadczenia na ręce Andrzeja Dudy. Podkreśla, że jej kadencja zgodnie z konstytucją trwa 6 lat - do 2020 roku.

To nie koniec. Kolejne pytania do TSUE

Sąd Najwyższy wystosował też we wtorek do Trybunału Sprawiedliwości UE dwa kolejne pytania prejudycjalne ws. niezależności władzy sądowniczej. Wniósł o zastosowanie w tej sprawie trybu przyśpieszonego.

d2rkd0i

- Wątpliwości dotyczą KRS. SN zastanawia się, czy sposób powołania sędziów jest zgodny z Konstytucją, jak i standardami europejskimi. SN pyta, jaki jest standard europejski i czy można tę sytuację z nim pogodzić - komentował Laskowski na konferencji prasowej.

Zobacz także: Rzecznik prezydenta rezygnuje. Joanna Scheuring-Wielgus: Andrzej Duda ma bardzo poważny problem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2rkd0i

Podziel się opinią

Share
d2rkd0i
d2rkd0i
Więcej tematów