Trwa ładowanie...

Sąd Najwyższy wystosował dwa kolejne pytania do TSUE

We wtorek Sąd Najwyższy wystosował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dwa kolejne pytania prejudycjalne. Chodzi o kwestię niezależności władzy sądowniczej w Polsce. Co więcej, pojawił się również wniosek o zastosowanie w tej sprawie trybu przyśpieszonego.

Sąd Najwyższy wystosował dwa kolejne pytania do TSUEŹródło: PAP
d2ybpzx
d2ybpzx

Jak powiedział rzecznik SN, sędzia Michał Laskowski na konferencji prasowej, wątpliwości dotyczą KRS.

- SN zapytał TSUE o wątpliwości dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa. Pytamy, czy sposób powołania sędziów przez Sejm, a nie przez samych sędziów, jest zgodny z polską konstytucją i europejskimi standardami - tłumaczył Laskowski. Dodał, że w tej sprawie pojawiły się dwa wyroki Trybunału Konstytucyjnego. - Jeden mówi, że sędziów do KRS powinni wskazywać sędziowie. Drugi mówi, że obecna ustawowa procedura wyboru przez parlament jest konstytucyjna. Wobec tej rozbieżności zdecydowaliśmy skierować pytanie do TSUE - oświadczył Laskowski.

Z kolei drugie pytanie jest powiązane z pierwszym. - Jeśli TSUE uzna, że wybór sędziów do KRS był nieprawidłowy, pytamy, czy jaki jest status sędziów wybranych do Sądu Najwyższego przez nową KRS - dodał rzecznik SN.

Kolejna seria pytań

Warto przypomnieć, że w sierpniu Sąd Najwyższy przedstawił pierwszych pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz zawiesił stosowanie artykułów, których te pytania dotyczą. Chodzi m. in. o zasadę nieusuwalności sędziów i odwoływanie ich ze względu na wiek.

Co więcej, Sąd Najwyższy, na mocy przepisów kodeksu cywilnego, zdecydował także o zawieszeniu stosowanie zmienionych artykułów ustawy o SN, których dotyczą pytania do unijnego TS.

d2ybpzx

Rozpatrywanie wniosku Sądu Najwyższego przez TSUE rozpoczęło pod koniec sierpnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ybpzx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ybpzx
Więcej tematów