Trwa ładowanie...
d1ich8y

Sąd Najwyższy wystosował dwa kolejne pytania do TSUE

We wtorek Sąd Najwyższy wystosował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dwa kolejne pytania prejudycjalne. Chodzi o kwestię niezależności władzy sądowniczej w Polsce. Co więcej, pojawił się również wniosek o zastosowanie w tej sprawie trybu przyśpieszonego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kolejne pytania do TSUE
Kolejne pytania do TSUE (PAP)
d1ich8y

Jak powiedział rzecznik SN, sędzia Michał Laskowski na konferencji prasowej, wątpliwości dotyczą KRS.

- SN zapytał TSUE o wątpliwości dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa. Pytamy, czy sposób powołania sędziów przez Sejm, a nie przez samych sędziów, jest zgodny z polską konstytucją i europejskimi standardami - tłumaczył Laskowski. Dodał, że w tej sprawie pojawiły się dwa wyroki Trybunału Konstytucyjnego. - Jeden mówi, że sędziów do KRS powinni wskazywać sędziowie. Drugi mówi, że obecna ustawowa procedura wyboru przez parlament jest konstytucyjna. Wobec tej rozbieżności zdecydowaliśmy skierować pytanie do TSUE - oświadczył Laskowski.

Z kolei drugie pytanie jest powiązane z pierwszym. - Jeśli TSUE uzna, że wybór sędziów do KRS był nieprawidłowy, pytamy, czy jaki jest status sędziów wybranych do Sądu Najwyższego przez nową KRS - dodał rzecznik SN.

d1ich8y

Kolejna seria pytań

Warto przypomnieć, że w sierpniu Sąd Najwyższy przedstawił pierwszych pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz zawiesił stosowanie artykułów, których te pytania dotyczą. Chodzi m. in. o zasadę nieusuwalności sędziów i odwoływanie ich ze względu na wiek.

Co więcej, Sąd Najwyższy, na mocy przepisów kodeksu cywilnego, zdecydował także o zawieszeniu stosowanie zmienionych artykułów ustawy o SN, których dotyczą pytania do unijnego TS.

Rozpatrywanie wniosku Sądu Najwyższego przez TSUE rozpoczęło pod koniec sierpnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ich8y

Podziel się opinią

Share
d1ich8y
d1ich8y
Więcej tematów