Sąd Najwyższy wystosował dwa kolejne pytania do TSUE

We wtorek Sąd Najwyższy wystosował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dwa kolejne pytania prejudycjalne. Chodzi o kwestię niezależności władzy sądowniczej w Polsce. Co więcej, pojawił się również wniosek o zastosowanie w tej sprawie trybu przyśpieszonego.

Sąd Najwyższy wystosował dwa kolejne pytania do TSUE
Źródło zdjęć: © PAP
Karolina Kołodziejczyk

Jak powiedział rzecznik SN, sędzia Michał Laskowski na konferencji prasowej, wątpliwości dotyczą KRS.

- SN zapytał TSUE o wątpliwości dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa. Pytamy, czy sposób powołania sędziów przez Sejm, a nie przez samych sędziów, jest zgodny z polską konstytucją i europejskimi standardami - tłumaczył Laskowski. Dodał, że w tej sprawie pojawiły się dwa wyroki Trybunału Konstytucyjnego. - Jeden mówi, że sędziów do KRS powinni wskazywać sędziowie. Drugi mówi, że obecna ustawowa procedura wyboru przez parlament jest konstytucyjna. Wobec tej rozbieżności zdecydowaliśmy skierować pytanie do TSUE - oświadczył Laskowski.

Z kolei drugie pytanie jest powiązane z pierwszym. - Jeśli TSUE uzna, że wybór sędziów do KRS był nieprawidłowy, pytamy, czy jaki jest status sędziów wybranych do Sądu Najwyższego przez nową KRS - dodał rzecznik SN.

Kolejna seria pytań

Warto przypomnieć, że w sierpniu Sąd Najwyższy przedstawił pierwszych pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz zawiesił stosowanie artykułów, których te pytania dotyczą. Chodzi m. in. o zasadę nieusuwalności sędziów i odwoływanie ich ze względu na wiek.

Co więcej, Sąd Najwyższy, na mocy przepisów kodeksu cywilnego, zdecydował także o zawieszeniu stosowanie zmienionych artykułów ustawy o SN, których dotyczą pytania do unijnego TS.

Rozpatrywanie wniosku Sądu Najwyższego przez TSUE rozpoczęło pod koniec sierpnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (226)