Dania obawia się inwazji z Północy. Wywiad ocenia, że zagrożenie może nadejść z Arktyki

Duńczycy wiedzą już, co stanowi dla nich większe zagrożenie niż ataki terrorystyczne. To konflikt mocarstw w Arktyce.

Dania obawia się inwazji z Północy. Wywiad ocenia, że zagrożenie może nadejść z Arktyki
Źródło zdjęć: © google.com | Google Maps
Katarzyna Romik

I chociaż brzmi to jak zapowiedź dobrego, wartkiego serialu science fiction albo wciągającej, utopijnej lektury – to fakt. Raport, który jednoznacznie wskazuje Północ jako obszar wpływów, o który rozegra się bój przedstawił duński wywiad.

Wojskowa Służba Wywiadowcza (czyli w skrócie FE) opublikowała w piątek doroczny raport dotyczący bezpieczeństwa kraju. Wynika z niego, że dla Danii większym ryzykiem będzie konflikt światowych mocarstw w Arktyce niż jakikolwiek akt terroru.

Duńczycy prognozują, że punktem zapalnym okaże się Grenlandia.

- Na Północy ścierają się interesy Rosji, USA i Chin. To podnosi poziom napięcia w tym regionie świata. Rośnie tam również zainteresowanie obecnością wojskową – stwierdzili eksperci Duńskiej Wojskowej Służby Wywiadowczej.

Ich zdaniem, Waszyngton z niepokojem przygląda się działaniom Rosjan i Chińczyków. Ci pierwsi wykazują zdolność do ataku na amerykańską bazę Thule na Grenlandii, a ci drudzy dążą do przejęcia kontroli nad infrastrukturą i zasobami naturalnymi wyspy (która jest autonomicznym terytorium zależnym od Danii).

Chiny utrzymują, że prowadzą na Grenlandii badania naukowe, jednak mogą się one okazać pretekstem do działań wojskowych.

Wywiad ocenił zagrożenia kilka tygodni po tym, jak prezydent USA Donald Trump wyraził chęć zakupu wyspy od Danii. Władze w Kopenhadze szybko odrzuciły propozycję.

USA otworzyły niedawno swój konsulat w grenlandzkiej stolicy Nuuk.

Eksperci z Danii podkreślają, że jeszcze dekadę temu nikt nie pomyślałby, że Arktyka może wiązać się z jakimkolwiek ryzykiem. Teraz uznaje się ją za najważniejsze zagadnienie.

W swoim raporcie Duńska Wojskowa Służba Wywiadowcza przestrzegła także przed cyberatakami i ceberszpiegostwem. To może wpłynąć na konkurencyjność gospodarki.

Zdaniem Duńczyków zagrożenia ze strony terrorystów maleje. Służby dodają, że ocena zagrożenia jest złożona i zmienia się dużo szybciej niż jeszcze kilka lat temu.

Źródło: tvn24/PAP

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Szarpanina w Sejmie. Opozycja chce reakcji Straży Marszałkowskiej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (164)