Trwa ładowanie...
ycipk-4ivyue

Dania obawia się inwazji z Północy. Wywiad ocenia, że zagrożenie może nadejść z Arktyki

Duńczycy wiedzą już, co stanowi dla nich większe zagrożenie niż ataki terrorystyczne. To konflikt mocarstw w Arktyce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dania bardziej obawia się konfliktu mocarstw w Arktyce niż terroryzmu
Dania bardziej obawia się konfliktu mocarstw w Arktyce niż terroryzmu (google.com, Fot: Google Maps)
ycipk-4ivyue

I chociaż brzmi to jak zapowiedź dobrego, wartkiego serialu science fiction albo wciągającej, utopijnej lektury – to fakt. Raport, który jednoznacznie wskazuje Północ jako obszar wpływów, o który rozegra się bój przedstawił duński wywiad.

Wojskowa Służba Wywiadowcza (czyli w skrócie FE) opublikowała w piątek doroczny raport dotyczący bezpieczeństwa kraju. Wynika z niego, że dla Danii większym ryzykiem będzie konflikt światowych mocarstw w Arktyce niż jakikolwiek akt terroru.

ycipk-4ivyue

Duńczycy prognozują, że punktem zapalnym okaże się Grenlandia.

- Na Północy ścierają się interesy Rosji, USA i Chin. To podnosi poziom napięcia w tym regionie świata. Rośnie tam również zainteresowanie obecnością wojskową – stwierdzili eksperci Duńskiej Wojskowej Służby Wywiadowczej.

Ich zdaniem, Waszyngton z niepokojem przygląda się działaniom Rosjan i Chińczyków. Ci pierwsi wykazują zdolność do ataku na amerykańską bazę Thule na Grenlandii, a ci drudzy dążą do przejęcia kontroli nad infrastrukturą i zasobami naturalnymi wyspy (która jest autonomicznym terytorium zależnym od Danii).

Chiny utrzymują, że prowadzą na Grenlandii badania naukowe, jednak mogą się one okazać pretekstem do działań wojskowych.

ycipk-4ivyue

Wywiad ocenił zagrożenia kilka tygodni po tym, jak prezydent USA Donald Trump wyraził chęć zakupu wyspy od Danii. Władze w Kopenhadze szybko odrzuciły propozycję.

USA otworzyły niedawno swój konsulat w grenlandzkiej stolicy Nuuk.

Eksperci z Danii podkreślają, że jeszcze dekadę temu nikt nie pomyślałby, że Arktyka może wiązać się z jakimkolwiek ryzykiem. Teraz uznaje się ją za najważniejsze zagadnienie.

W swoim raporcie Duńska Wojskowa Służba Wywiadowcza przestrzegła także przed cyberatakami i ceberszpiegostwem. To może wpłynąć na konkurencyjność gospodarki.

ycipk-4ivyue

Zdaniem Duńczyków zagrożenia ze strony terrorystów maleje. Służby dodają, że ocena zagrożenia jest złożona i zmienia się dużo szybciej niż jeszcze kilka lat temu.

Źródło: tvn24/PAP

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Szarpanina w Sejmie. Opozycja chce reakcji Straży Marszałkowskiej

ycipk-4ivyue

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-4ivyue

ycipk-4ivyue
ycipk-4ivyue
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów