PolskaCzym grozi wczesna inicjacja seksualna?

Czym grozi wczesna inicjacja seksualna?

Zbyt wczesna inicjacja seksualna prowadzi do
wielu problemów społecznych: od niechcianej ciąży, po zwiększone
ryzyko zachorowań na raka. Dlatego należy położyć większy nacisk
na uświadamianie młodzieży niebezpieczeństw związanych z pochopną
decyzją o rozpoczęciu współżycia - uważają uczestnicy konferencji "Systemy wychowawcze, a seksualność i zdrowie
młodzieży".

Przeprowadzona w poznańskich szkołach ankieta wskazała, że są chłopcy, którzy podają, że pierwszy stosunek seksualny odbyli w wieku 14,5 lat, i dziewczynki, które podają, że odbyły go w wieku 16,5 lat. Tymczasem młodzi partnerzy nie zdają sobie sprawy z konsekwencji wynikających ze zbyt wczesnego podjęcia współżycia. Nie są bowiem do tego przygotowywani ani przez rodziców, ani przez szkołę, ani też przez swoich lekarzy rodzinnych - powiedziała na konferencji ginekolog, dr Jolanta Szufladowicz-Woźniak. Dodała, że wśród młodzieży funkcjonuje też wiele mitów na ten temat, m.in. że podczas pierwszego stosunku nie można zajść w ciążę.

Jej zdaniem, wczesna inicjacja nie tylko wiąże się z ryzykiem niechcianej ciąży, ale też ze zwiększonym ryzykiem zachorowalności na raka szyjki macicy. Udowodniono bowiem, że do cech wpływających na jego wystąpienie należy wcześnie rozpoczęte i aktywne życie seksualne - powiedziała Szufladowicz-Woźniak.

Dodała, ze coraz bardziej wyraźna staje się potrzeba dodatkowej specjalizacji medycznej: ginekologii dziecięcej. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że dziewczynki w ciąży trafiają do pediatry, zamiast do ginekologa.

Według przewodniczącej komitetu naukowego konferencji, prof. Krystyny Ostrowskiej, w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych problem rozdźwięku między dojrzałością psychiczną i społeczną młodych ludzi, a ich dojrzewaniem biologicznym narasta od wielu lat.

Doprowadziło to do powstania wielu poważnych problemów społecznych, związanych m.in. z dziećmi, rodzącymi dzieci. Podobne problemy dostrzegamy także w Polsce. Dlatego bardzo potrzebne są tego rodzaju konferencje. Chcemy przekazać na nich niezbędną wiedzę na ten temat nauczycielom i wychowawcom, którzy w ramach zajęć przygotowanie do życia w rodzinie kształtują postawy młodych ludzi wobec rodziny, ale także wobec własnej seksualności i płciowości - powiedziała Ostrowska.

Konferencję zorganizowały organizacje pozarządowe, m.in. "Federacja Życia", Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Uczestniczą w niej nauczyciele i wychowawcy z różnych typów szkół. Honorowy patronat nad imprezą objął Rzecznik Praw Dziecka.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)