PolskaCzy to koniec tej partii? Systematycznie traci poparcie...

Czy to koniec tej partii? Systematycznie traci poparcie...

Poparcie dla PSL notowane w naszych sondażach w długoletniej perspektywie systematycznie maleje - wynika z najnowszego badania CBOS. PSL swój największy sukces wyborczy odnotowało w wyborach z 19 września 1993 roku. Partia uzyskała wtedy 132 mandaty i była drugą siła w sejmie. W późniejszych wyborach odsetek głosów oddanych na tę partię nigdy nie przekroczył 10%.

Czy to koniec tej partii? Systematycznie traci poparcie...
Źródło zdjęć: © PAP

W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi CBOS przyjrzał się największym ugrupowaniom na polskiej scenie politycznej przez pryzmat poparcia, jakie uzyskują one w comiesięcznych badaniach preferencji partyjnych.

Jedynie na początku minionej dekady średnia poparcia dla PSL w comiesięcznych pomiarach preferencji partyjnych sięgała, a momentami nawet przekraczała 10%.

Po wrześniowych wyborach w 2001 roku PSL wszedł do koalicji rządowej. W roku następnym średnie poparcie dla niego kształtowało się najczęściej na poziomie 8-10% rzadko osiągając 10%. W 2003 roku po raz ostatni pojawia się dziesięcioprocentowa średnia poparcia dla Stronnictwa.

W marcu tego roku rozpadła się koalicja z SLD i aż do wyborów w roku 2007 ludowcy pozostali partią opozycyjną. Wyjście z koalicji nie miało bezpośredniego wpływu na deklaracje poparcia wyrażane w sondażach, ale już w 2004 roku nastąpił spadek, który przybrał bardziej wyraźny kształt, zbliżył się bowiem do poziomu 5% progu wyborczego. Mimo to w wyborach w 2005 roku PSL przekroczył nieznacznie ten próg i wszedł do sejmu. Był to wynik najgorszy z uzyskanych po 1989 roku.

W 2006 roku średnie deklarowane poparcie dla PSL przeważnie nie osiągało 5% progu wyborczego. Były to najniższe jak dotąd notowania PSL w comiesięcznych badaniach preferencji wyborczych. Jednak w kolejnym roku notowania te nieco się poprawiły.

Znajduje to potwierdzenie w wynikach przyśpieszonych wyborów parlamentarnych w październiku 2007 roku. Ludowcy osiągnęli wtedy wynik lepszy niż w wyborach w 2005 roku i także w sondażach przez parę następnych miesięcy utrzymywali się dość wyraźnie powyżej progu wyborczego. Stan taki nie trwał jednak długo. Począwszy od drugiego kwartału 2008 roku do dziś deklaracje poparcia dla PSL znów oscylują wokół progu wyborczego. Są jednak nieco wyższe niż w krytycznym roku 2006.

Elektorat i poglądy polityczne wyborców PSL

Elektorat PSL rekrutuje się przede wszystkim spośród mieszkańców wsi i małych miast. Wśród osób, które deklarują poparcie dla Stronnictwa w nadchodzących wyborach parlamentarnych ponad dwie trzecie to mieszkańcy wsi, a blisko jedna piąta – mieszkańcy miast liczących mniej niż 20 tysięcy mieszkańców.

Jak już wspomniano wyżej, PSL określa się jako partia o charakterze centrowym. Popatrzmy zatem, jak określają swoje poglądy polityczne osoby, deklarujące gotowość oddania na nią głosu w nadchodzących wyborach.

Wśród potencjalnych wyborców PSL we wrześniowym badaniu co trzeci określa swoje poglądy jako prawicowe, co czwarty uważa się za lewicowca, a tylko co piąty sytuuje się w centrum. W porównaniu z ogółem deklarujących udział w nadchodzących wyborach nieco więcej zwolenników PSL identyfikuje się z lewicą a mniej z centrum. Równocześnie w elektoracie PSL więcej niż wśród ogółu wyborców jest takich, którzy nie potrafią określić swoich poglądów na osi lewica – prawica.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)