Czy Sejm odwoła Jurka i Olejniczaka?
Debata o sytuacji w służbie zdrowia, wnioski SLD i PO o odwołanie marszałka Sejmu Marka Jurka (PiS) oraz autorstwa PiS o odwołanie wicemarszałka Wojciecha Olejniczaka - to główne tematy rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu.
Pierwszego dnia rano posłowie zajmą się wnioskami o odwołanie marszałka Marka Jurka i wicemarszałka Wojciecha Olejniczaka. Głosowanie ma się odbyć jeszcze w środę przed południem. Sejm odwołuje marszałka i wicemarszałków bezwzględną większością głosów.
Przemysław Gosiewski zapowiedział, że klub PiS nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji, czy będzie głosował za odwołaniem Olejniczaka. Jak zaznaczył, stanowisko PiS będzie zależało od tego, jak podczas debaty "będzie zachowywał się klub SLD".
Donald Tusk jest zdania, że marszałek Sejmu Marek Jurek powinien zostać odwołany. Platforma Obywatelska była bardzo krytyczna wobec niektórych zachowań marszałka Jurka. I chodzi o sprawy fundamentalne dla ustroju państwa. Marszałek Jurek w ostatnich kilku miesiącach wielokrotnie pokazywał, że jest bardziej marszałkiem PiS niż Sejmu - powiedział Tusk. Dodał, że będzie rekomendował klubowi PO głosowanie przeciwko odwołaniu wicemarszałka Olejniczaka.
Waldemar Pawlak powiedział, że klub PSL nie poprze wniosków o odwołanie Jurka i Olejniczaka. Dość różnych wariactw i wygłupów w polityce. Te wnioski to zastępcze manewry i próba konfrontacji - podkreślił Pawlak.
Klub SLD będzie bronił swojego wicemarszałka, a także nie wycofa wniosku o odwołanie marszałka Sejmu.
Zdaniem wiceprezesa LPR Wojciecha Wierzejskiego, większa część klubu Ligi zagłosuje za odwołaniem Olejniczaka. Nie wykluczył jednak, że jego klub wstrzyma się w tej sprawie od głosu. Decyzja ma zapaść we wtorek. Wierzejski poinformował też, że klub Ligi na pewno nie poprze wniosku o odwołanie marszałka Jurka. Wiceszef Samoobrony Janusz Maksymiuk powiedział, że jego klub jeszcze nie zdecydował, jak głosować nad wnioskami.
SLD złożył wniosek o odwołanie Jurka w styczniu, w czasie kryzysu sejmowego związanego z pracami nad projektem budżetu na 2006 r. Sojusz zarzucił marszałkowi złamanie regulaminu, ponieważ nie został poddany pod głosowanie wniosek Marka Kotlinowskiego (LPR), który chciał skrócenia czasu pracy nad budżetem. Podobną argumentację w swoim wniosku przedstawiła PO. Powodem złożonego w tym samym czasie wniosku PiS o odwołanie Olejniczaka były jego wypowiedzi dotyczące marszałka Sejmu. Według szefa klubu PiS Przemysława Gosiewskiego, Olejniczak pochwalał "naganne i niekonstytucyjne" zachowanie wicemarszałka Kotlinowskiego w trakcie kryzysu budżetowego w Sejmie.
Także w środę Sejm wysłucha - przekładanej dwukrotnie - informacji ministra zdrowia Zbigniewa Religi dotyczącej sytuacji w służbie zdrowia. Rząd przyjął program naprawy finansów służby zdrowia autorstwa ministra, zakładający zwiększenie - w ciągu trzech lat - środków na opiekę zdrowotną o 15 mld zł.
Rząd proponuje 30% wzrost płac pracowników służby zdrowia od października. Zgodnie z rządowym projektem, w październiku do ZOZ- ów trafi na podwyżki 7,5% nakładów na roczne wynagrodzenia, co oznacza 30% podwyżkę dla każdego pracownika służby zdrowia w ostatnim kwartale 2006 roku. W styczniu 2007 roku ZOZ-y otrzymają o 30% więcej pieniędzy.
Protestujący pracownicy służby zdrowia domagali się 30% wzrostu wynagrodzeń od zaraz, ale do kwoty nie mniejszej niż 2,4 tys. zł brutto miesięcznie, i 100% podwyżki w przyszłym roku. Protestujący chcą też zwiększenia publicznych nakładów na ochronę zdrowia do wysokości co najmniej 6% PKB.
W czwartek Sejm wysłucha informacji rządu na temat bilansu kosztów i korzyści wynikających z dwuletniego członkostwa Polski w UE.
Ponadto posłowie mają zająć się wnioskiem o uchylenie immunitetu posłowi LPR Wojciechowi Wierzejskiemu, w związku ze sprawą karną wytoczoną mu przez Agorę za to, że w 2005 r. na kongresie Ligi wezwał działaczy LPR do niekupowania "Gazety Wyborczej". Sejmowa komisja regulaminowa i spraw poselskich proponuje odrzucenie wniosku.
Planowany jest ponadto wybór nowego Generalnego Inspektora Danych Osobowych, który zastąpi prof. Ewę Kuleszę. Samoobrona zgłosiła na to stanowisko Andrzeja Lewińskiego, PiS - Michała Serzyckiego, a SLD - Jolantę Szymanek-Deresz.