Czy Polacy uważają, że emerytura zapewni im godne życie? Raport IBRiS
Polacy wieszczą upadek systemu emerytalnego w Polsce i to nie w dalekiej przyszłości, ale już za kilka lat – tak uważa 45 proc. Polaków badanych przez IBRiS. Tylko co trzeci respondent uważa, że poradzi sobie finansowo na emeryturze. 81,3 proc. ankietowanych jest przekonana, że wysokość ich emerytury nie zagwarantuje godnego życia – wynika z badania IBRiS zatytułowanego "Godna emerytura. Czy wystarczy zabezpieczenie gwarantowane?".
02.12.2021 19:38
Zgodnie z danymi raportu IBRiS, Polacy wyrażają szereg obaw związanych z emeryturą. Najbardziej boją się załamania lub niewydolności systemu emerytalnego, co może pozbawić ich środków do życia (66 proc. wskazań). Niemal 60 proc. badanych przejawia strach przed zajęciem ich oszczędności przez państwo. Ubóstwa na emeryturze obawia się ponad 51 proc. respondentów, a niewiele więcej niż 38 proc. uważa, że może dojść do bankructwa instytucji finansowych, takich jak banki czy firmy ubezpieczeniowe.
Co więcej, ponad 81 proc. Polaków jest zdania, że wysokość ich emerytury nie zapewni im godnego życia, a 66 proc. prognozuje, że będą zmuszeni obniżyć swój standard życia. Jedynie 26 proc. respondentów z momentem wejścia w wiek emerytalny zakończy pracę zawodową. 56 proc. ma zamiar ją kontynuować.
Jaka więc byłaby akceptowalna wysokość emerytury? 65 proc. badanych uznało, że zaakceptowaliby 80 proc. obecnego wynagrodzenia. Przy 50 proc. odsetek akceptowalności spadł już do 7 proc., a na 30 proc. wynagrodzenia zgodziłoby się nie więcej niż 2 proc. ankietowanych. Jednak Polacy w największym stopniu spodziewają się tej trzeciej, najgorszej opcji – 37 proc. z nich uważa, że ich emerytura nie przekroczy 30 proc. ostatniej pensji.
Czy państwo powinno zapewniać tylko minimalną emeryturę?
Powyższe dane znajdują odzwierciedlenie w opiniach Polaków dotyczących emerytury. 70 proc. respondentów jest zdania, że Polacy powinni rozpocząć odkładanie pieniędzy na emeryturę od początku, czyli już w wieku 20-25 lat. 57 proc. opowiada się za tym, aby emerytura przysługiwała wyłącznie tym, którzy płacili składki przez określoną liczbę lat. Natomiast ponad 38 proc. badanych uważa, że najlepszym sposobem na oszczędzanie jest dobrowolne dodatkowe ubezpieczenie.
Dane zawarte w raporcie pokazują również, że Polacy nie ufają obecnemu systemowi emerytalnemu. Jego upadek przewiduje 45 proc. respondentów, a 47 proc. uważa, że w kwestii oszczędzania na emeryturę każdy powinien liczyć na siebie. Co interesujące, niespełna 30 proc. badanych zgadza się, że państwo powinno gwarantować tylko minimalną emeryturę, reszta powinna zależeć od indywidualnych decyzji i oszczędności.
Partnerem raportu pt. "Godna emerytura. Czy wystarczy zabezpieczenie gwarantowane?" jest PFR.