Trwa ładowanie...

Czy Melania Trump też przyleci do Polski? Znamy odpowiedź

Donald Trump ma być w Polsce późnym wieczorem 5 lipca. Będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą w cztery oczy. Najprawdopodobniej do naszego kraju zawita też Melania Trump.

Czy Melania Trump też przyleci do Polski? Znamy odpowiedźŹródło: PAP, fot: CHRIS KLEPONIS
d23durg

Osobiste spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, wystąpienie publiczne dla mieszkańców Polski, rozmowy z przywódcami inicjatywy Trójmorza - tak ma wyglądać wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce. Według szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego Trump ma być w Polsce późnym wieczorem 5 lipca.

Na briefingu prasowym po spotkaniu szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego z węgierskim ministrem spraw zagranicznych i handlu Peterem Szijjarto w Warszawie, Waszczykowskibył pytany o szczegóły wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce.

Zobacz też: Burza po spotkaniu Trump-Ławrow

- Ta wizyta jest dopiero przygotowywana - oświadczył Waszczykowski. - Dzisiaj mogę tylko powiedzieć, że zakładamy, że prezydent Trump pojawi się w Polsce późnym wieczorem 5 lipca i cały program będzie odbywał się 6 lipca, do wczesnych godzin popołudniowych - mówił szef MSZ.

d23durg

Poinformował, że w ramach wizyty, planowane jest spotkanie Donalda Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą. - Na pewno (będą) osobiste spotkania panów prezydentów, jak i spotkania plenarne, jeśli będzie prezydentowi Trumpowi towarzyszyła delegacja - jak się spodziewamy - sekretarzy obrony, być może sekretarzy stanów, być może szefa agencji bezpieczeństwa, to będzie wtedy spotkanie w szerszym formacie - podkreślił.

- W następnych godzinach przewidywane jest spotkanie z przywódcami inicjatywy Trójmorza - zaznaczył Waszczykowski. Szef MSZ zapowiedział, że planowane jest także wystąpienie publiczne prezydenta USA dla obywateli Polski. - Jest bardzo prawdopodobne, że prezydentowi będzie towarzyszyła żona - dodał.

"W agendzie nie tylko rozmowy o Europie Środkowej"

Minister zapowiedział też, że "jest cały porządek obrad, dotyczący polsko-amerykańskich tematów bilateralnych". - Mamy wielomiliardową współpracę gospodarczą, mamy inwestycje amerykańskie w Polsce, ostatnio również kontrakt na dostawy gazu skroplonego do Polski. Chcielibyśmy oczywiście utrzymać te tematy w dyskusji, a nawet rozszerzyć o nowe oferty współpracy gospodarczej polsko-amerykańskiej - zapowiedział Waszczykowski.

Podkreślił, że ważnym zagadnieniem w rozmowie będzie także współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa, zarówno w ramach NATO, jak i bilateralna.

d23durg

- Amerykanie budują bazę antyrakietową w Polsce, jak również od początku tego roku przysłali wielotysięczną brygadę pancerną do Polski. Będziemy te problemy omawiać, zarówno w kontekście bilateralnym, jak i regionalnym, czy subregionalnym, czyli w ramach NATO - oświadczył. Waszczykowski podkreślił, Amerykanie są najważniejszym sojusznikiem i partnerem w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- Będziemy wychodzić poza nasz region Europy Środkowej i zajmować się również kryzysem i wojną rosyjsko-ukraińską - mówił Waszczykowski.

- Ponieważ mamy do czynienia z prezydentem, który jest prezydentem państwa globalnego, o globalnych interesach, na pewno poruszymy też problemy kilku regionów bliskich nam, takich jak Bliski Wschód, Afryka Północna, bo to są regiony, skąd wychodzą zagrożenia dla Europy, a pośrednio również dla Polski - zapowiedział minister.

d23durg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23durg
Więcej tematów