Czy Krajowy Plan Odbudowy zwiększy liczbę miejsc pracy? Tak twierdzi połowa badanych w najnowszym badaniu dla Wirtualnej Polski

Zwiększenie konkurencyjności polskich firm jest jednym z kluczowych elementów KPO i w znacznym stopniu zależy od rozwoju innowacyjności, cyfryzacji oraz wdrażania technologii przyjaznych dla środowiska naturalnego. Oprócz nowych inwestycji i przedsięwzięć, które wymagają od pracowników specjalistycznych kompetencji i gotowości do uczenia się przez całe życia lifelong learning, ważne jest zwiększenie zatrudnienia wśród osób znajdujących się w szczególnej sytuacji, takich jak rodzice małych dzieci, osoby starsze, opiekunowie nieformalni. Właśnie dla tych grup przeznaczane są pieniądze na tworzenie nowych miejsc pracy, elastycznych form zatrudnienia oraz rozwiązań umożliwiających godzenie obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym.

praca, mężczyzna, laptop
praca, mężczyzna, laptop
Źródło zdjęć: © Pixabay | StartupStockPhotos

Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego

Według sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, opinie Polaków na temat wpływu Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na rynek pracy są podzielone. Zaledwie 16 proc. respondentów uważa, że KPO zdecydowanie przyczyni się do wzrostu liczby miejsc pracy w Polsce, a 35,3 proc. jest zdania, że raczej tak się stanie.

Jednak 25,8 proc. badanych jest sceptycznych wobec tego wpływu, w tym 15,3 proc. uważa, że raczej nie, a 10,5 proc. – że zdecydowanie nie. Co więcej, aż 22,8 proc. respondentów przyznało, że nie wie lub ma trudności z oceną tej kwestii.

Ostrożny optymizm w kwestii nowych miejsc pracy

Wyniki sondażu pokazują, że choć większość Polaków (51,3 proc.) wyraża optymizm w kwestii potencjalnego wpływu KPO na tworzenie nowych miejsc pracy, w społeczeństwie nadal występuje duży poziom wątpliwości i sceptycyzmu. Blisko jedna czwarta badanych nie potrafi zająć stanowiska w kwestii, czy plan rzeczywiście wpłynie na poprawę sytuacji na rynku pracy, co wskazuje na brak wystarczających informacji o mechanizmach i możliwościach dofinansowania miejsc pracy i szkoleń rozwijających nowe umiejętności niezbędne dla rynku pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wspomnienia Polaków sprzed strefy Schengen. "Na granicach były problemy"

Wyniki sugerują, że skuteczne wdrożenie KPO wymaga szerokiego wyjaśniania, jakie sektory gospodarki mogą liczyć na wsparcie oraz jakie działania są podejmowane w celu stymulowania zatrudnienia.

Obraz
© WP

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 25-27 października 2024 roku za pomocą metod CATI i CAWI.

Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)