Trwa ładowanie...
d4a6e61

Czy gdański monitoring narusza prawa mieszkańców?

Monitoring stosowany w miastach ma zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom oraz ułatwić wykrywanie przestępstw. W Gdańsku funkcjonuje ponad 300 kamer, które rejestrują każdy ruch. Jak funkcjonuje miejski monitoring? Czy nie narusza praw obywateli?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy gdański monitoring narusza prawa mieszkańców?
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
d4a6e61

Kamery w Gdańsku nagrywają każdy ruch obywatela. Nic dziwnego - działa ich ponad 300 i rejestrują obraz w kolorze. Z kolei w porze wieczornej przy niedostatecznym oświetleniu obraz przechodzi w czarno-biały dla lepszego kontrastu. Niestety żaden z rejestratorów nie nagrywa dźwięku.

Najpoważniejszym zagrożeniem, jakie niosą ze sobą kamery jest możliwość „patrzenia” w okna mieszkańców sąsiadujących z monitoringiem. Jest to bardzo poważny problem dotykający swobód obywatelskich.

- Dzięki monitoringowi można zbierać coraz więcej informacji dotyczących życia mieszkańców. Jednak o sposobie jego wykorzystania przeciętny Polak wie bardzo niewiele. Problem pogłębia nieprecyzyjne prawo, które nie reguluje zasad korzystania z kamer. W konsekwencji nie ma nawet obowiązku informowania, że dana przestrzeń jest poddana obserwacji, co w wielu państwach jest standardem – powiedziała WP.PL Małgorzata Szumańska z Fundacji Panoptykon.

d4a6e61

Część kamer ma możliwości techniczne do podglądania ludzi w domach oraz robienia zdjęć twarzy kierowców. Taki sposób nagrywania jest wbrew prawu i nie jest wykorzystywany przez służby miejskie.

- Prawo dostępu do informacji publicznej pozwala częściowo zasypać przepaść informacyjną między monitorującymi i obserwowanymi. Ustawa dotyczy jedynie podmiotów realizujących zadania publiczne i w praktyce rodzi wiele wyzwań. Stanowi ona jednak jedyną „broń” obywateli w walce o informację o działaniu kamer – dodała Szumańska

Taśmy przechowywane są przez 20 dni. Później ulegają zniszczeniu. Wszystkie nagrania należą do wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego. Zapisy wideo wydawane są na wniosek organów ścigania oraz zwykłych obywateli.

Stosowanie kamer jest konsensusem pomiędzy bezpieczeństwem oraz prawami przysługującymi obywatelom. W związku z tym warto wiedzieć o rozmieszczeniu kamer wokół miejsca zamieszkania.

d4a6e61

Podziel się opinią

Share
d4a6e61
d4a6e61
Więcej tematów