Trwa ładowanie...
d1canec

Czy dobrze leczymy dzieci z płynem w uchu?

Naukowcy alarmują, ze laryngolodzy nadużywają chirurgicznej metody leczniczej w przypadku płynu w uchu u noworodków i niemowląt.

d1canec
d1canec

Dotychczas najpowszechniejszym sposobem leczenia dzieci z płynem w uchu środkowym jest operacyjne założenie plastikowej rurki po przebiciu błony bębenkowej. Jeśli płyn się długo utrzymuje, to rurka pozostaje w uchu dziecka kilka tygodni lub miesięcy.

Naukowcy amerykańscy postanowili sprawdzić, jaki jest wpływ takiego postępowania medycznego na stan zdrowia dziecka. Zwracali uwagę na postępy w nauce mowy, rozwój psychiczny i samo słyszenie. W przypadku upośledzenia słuchu dzieci rozwijają się wolniej i gorzej niż ich zdrowi rówieśnicy. Do tej pory sądzono, iż sam płyn w uchu upośledza rozwój psychiczny dziecka.

Wyniki badania zostały zaprezentowane na łamach najnowszego numeru New England Journal of Medicine.

Według naukowców wskazania do chirurgicznego założenia rurki do ucha dziecka powinny być dokładnie przeanalizowane przed każdym zabiegiem. Jeśli jedynym wskazaniem jest chęć uniknięcia gorszego rozwoju słuchu i mowy, to nie ma naukowych podstaw, aby zakładać rurkę i przebijać błonę bębenkową. Ryzyko związane z operacją oraz koszty procedury są bowiem niewspółmierne do efektów. Jeśli się cierpliwie poczeka z operacją, to może się ona okazać niepotrzebna. Sam płyn w uchu nie upośledza rozwoju mowy i słuchu u dziecka. (aka)

d1canec
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1canec
Więcej tematów