Czy 22 października jest niedziela handlowa? Te sklepy będą otwarte
Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę, święta i inne dni spowodowała podział na niedziele z zakazem sprzedaży oraz niedziele handlowe. Zgodnie z przepisami, sklepy mogą być otwarte jedynie przez siedem niedziel w trakcie roku. Czy jedną z nich jest najbliższa, wypadająca 22 października? Gdzie zrobić zakupy?
21.10.2023 15:30
Czy 22 października sklepy będą otwarte? Jak wynika z kalendarza niedziel handlowych, w najbliższy weekend będzie obowiązywało ograniczenie sprzedaży. Co więcej - żadna z niedziel w październiku nie będzie niedzielą handlową. Nie oznacza to jednak, że klientom nie pozostawiono szansy na zrobienie zakupów.
Kiedy najbliższa niedziela handlowa 2023? Klienci poczekają do końca roku
Listę niedziel handlowych, przypadających każdego roku reguluje artykuł 7. ustawy ograniczającej handel. Jak wynika z przepisów, zakaz handlu nie obowiązuje:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkanocy
- w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia
- w czasie kolejnych dwóch niedziel poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia.
Oznacza to, że najbliższa niedziela handlowa 2023 będzie miała miejsce 17 grudnia. Mimo zapisów ustawy, będzie to również ostatnia w tym roku okazja do zrobienia zakupów bez ograniczeń w drugim dniu weekendu. Dlaczego? Druga z niedziel handlowych w grudniu miała mieć miejsce w Wigilię. Jak jednak poinformował w czerwcu minister rozwoju Waldemar Buda, tegoroczna wigilia "po raz pierwszy nie będzie pracująca, choć przypada w niedzielę handlową".
Które sklepy będą otwarte 22 października. Tu zrobisz zakupy
Chociaż najbliższa niedziela 22 października jest niedzielą niehandlową, część sklepów będzie mogła prowadzić działalność mimo ograniczeń. Które? Jak wynika z artykułu 6. ustawy ograniczającej handel, to 32 rodzaje placówek, wśród których znajdują się między innymi:
- stacje paliw płynnych
- apteki i punkty apteczne
- sklepy znajdujące się na dworcach i lotniskach
- sklepy bezcłowe
- sklepy, w których przeważa handel pamiątkami, prasą lub dewocjonaliami
- piekarnie, cukiernie, lodziarnie
- punkty zlokalizowane w zakładach hotelarskich lub prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku
- punkty pocztowe, w których minimum 40 procent dochodów stanowią zyski związane z obsługą przesyłek
- kwiaciarnie
- sklepy, w których klienci są obsługiwani przez właściciela lub członków jego najbliższej rodziny, pod warunkiem że pracują oni nieodpłatnie.
Ograniczenie handlu nie dotyczy punktów gastronomicznych, sprzedaży prowadzonej w automatach oraz przez internet.
Zobacz także