Czy 22 lipca to dobra data dla Dnia Pamięci Ofiar Komunizmu?
O tym, czy 22 lipca to właściwa data dla
ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Komunizmu dyskutowali w
nocy, również 22 lipca, posłowie. Bogdan Zdrojewski (PO)
zaproponował, aby zamienić tę datę na 13 grudnia.
Ustanowienie 22 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Komunizmu przewiduje projekt uchwały Sejmu autorstwa PiS. Głosowanie nad nim oraz nad zgłoszonymi do niego poprawkami odbędzie się w sobotę przed południem.
W projekcie uchwały napisano, że 22 lipca "powinien być dla władz państwowych oraz wszystkich instytucji społecznych okazją do godnego upamiętnienia wszystkich ofiar ideologii i systemu komunistycznego". "W szczególności - czytamy w nim - powinien być okazją do oddania hołdu ofiarom poniesionym przez nasz naród w walce z komunizmem o niepodległość Polski".
Małgorzata Bartyzel (PiS) podkreśliła, że data 22 lipca została zaszczepiona w naszej pamięci zbiorowej jako data ogłoszenia manifestu PKWN, choć później historycy zakwestionowali tę datę. Dodała, że 22 lipca w 1952 roku została uchwalona stalinowska konstytucja, która zamieniła nazwę Rzeczypospolita Polska na Polska Rzeczpospolita Ludowa. Wiele "22 lipców" wpłynęło na to, że losy wielu Polaków stały się losami ofiar- powiedziała.
Z kolei Bogdan Zdrojewski (PO) mówił, że 22 lipca to data, kiedy "nic się nie zdarzyło" i w związku z tym uchwała nie znajdzie zrozumienia wśród kombatantów. Zaznaczył, że PO jest za uczczeniem pamięci ofiar komunizmu; zaproponował, aby datę 22 lipca zastąpić 13 grudnia.
Piotr Gadzinowski (SLD) uznał projekt za "zakłamany". 22 lipca nie jest dniem powstania komunizmu- powiedział. Dodał, że choć data ta uchodzi za moment powstania Polski Ludowej, to PRL'u - jego zdaniem - nie można redukować do komunizmu.