Trwa ładowanie...
24-02-2006 06:14

Czworonożni ratownicy



Ogromny zapał do pracy, niespożyta energia i świetne wyniki w poszukiwaniach ludzi pod lawiną. Tak mniej więcej można opisać czworonożnych ratowników TOPR. Psy lawinowe - bo o nich mowa - są bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o znajdowanie ludzi pod lawiną. W Dolinie Chochołowskiej odbywało się szkolenie lawinowe ratowników TOPR oraz czeskiej i słowackiej Horskiej Służby. Nie zabrakło oczywiście czworonożnych poszukiwaczy.

Czworonożni ratownicy
d3trpce
d3trpce

Szkolenia lawinowe, które przedwczoraj odbyły się w Dolinie Chochołowskiej były jednymi z cyklu finansowanych przez Unię Europejską. Stąd i obecność ratowników z Polski, Słowacji, a nawet Czech. Były to ćwiczenia praktyczne. W zaimprowizowanym lawinisku, ukrywano pod śniegiem pozorantów a potem psy i ich przewodnicy mieli za zadanie ich odnaleźć. - Obecnie mamy piętnaście psów lawinowych - wyjaśnia Jan Krzysztof naczelnik TOPR.

- Część z nich jest na zasłużonej emeryturze, inne są jeszcze za młode i dopiero się szkolą. Reszta jest w czynnej służbie i pełni u nas stałe dyżury lawinowe. - Oczywiście najłatwiej znaleźć człowieka pod lawiną przy pomocy tzw. detektorów, ale niestety one sa u nas jeszcze rzadko spotykane ? kontynuuje Jan Krzysztof. - Na lawinisku więc musimy całkowicie polegać na psach.

Zresztą są one znakomite i na znalezienie człowieka pod śniegiem potrzebują zaledwie kilka minut. Zazwyczaj dłużej trwa wykopywanie delikwenta, niż jego znalezienie. Teraz telefony komórkowe i śmigłowiec pozwalają nam dotrzeć na lawinisko bardzo szybko, a czas w takich przypadkach jest decydujący. Tymczasem wyszkolenie psa, to nie jest wcale prosta sprawa. Trzeba minimum dwa lata, a potem regularne ćwiczenia i doskonała współpraca z przewodnikiem.

Przemysław Bolechowski

d3trpce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3trpce
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj