Trwa ładowanie...

Czwarta fala. Ilu pacjentów trafi do szpitala?

Niedawne szacunki Ministerstwa Zdrowia nie wskazywały na tak lawinowy wzrost zakażeń, z jakim mamy aktualnie do czynienia. Bieżąca sytuacja rodzi obawy, czy w szpitalach nie zabraknie miejsc dla chorych na COVID-19. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej podzielili się swoją analizą na ten temat.

Czwarta fala. Ilu pacjentów trafi do szpitala? Czwarta fala. Ilu pacjentów trafi do szpitala? Źródło: East News, fot: IWONA BURDZANOWSKA
dbkrodx
dbkrodx

Jak przewiduje zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej, szczyt czwartej fali przypadnie w Polsce w połowie grudnia. Niestety, powodów do optymizmu nie przynoszą szacunki dotyczące liczby łóżek dla chorych na COVID-19, które najprawdopodobniej będą potrzebne.

- Będzie to ponad 40 tys. To duży problem - skomentował prof. Tyll Krüger z wrocławskiej uczelni, który prowadzi zespół zajmujący się analizami rozwoju epidemii.

Jak przekonuje naukowiec, prognoza ta sprawdzi się, jeśli rząd nie zdecyduje się na wprowadzenie obostrzeń. - Im wcześniej zostaną wprowadzone restrykcje, tym ta liczba będzie mniejsza - zapewnił.

Zobacz też: Lekarz ostrzega i nawołuje do przestrzegania obostrzeń. "Nie widać ani działań policji, ani straży miejskiej"

Prof. Krüger wskazał także na przykładowe działania, które można byłoby podjąć, by wyhamować dynamikę epidemii w Polsce. Wśród nich wymienił m.in. możliwość wejścia do restauracji tylko dla osób zaszczepionych, zajęcia zdalne dla studentów oraz powszechne testowanie wszystkich dzieci w szkołach.

dbkrodx

Jak dodał naukowiec, w szczycie czwartej fali możemy spodziewać się około 240 zgonów dziennie. To mniej niż w przypadku poprzedniej fali, a jest to związane ze szczepieniami przeciw COVID-19, które znacznie obniżają ryzyko śmierci.

Specjalny zespół z Politechniki Wrocławskiej

Analizy związane z rozwojem epidemii koronawirusa w Polsce prowadzi zespół pod przewodnictwem prof. Tylla Krügera z Politechniki Wrocławskiej. Naukowiec to założyciel grupy MOCOS (Modelling Coronavirus Spread). Tworzą ją naukowcy i eksperci z różnych instytucji. Wśród nich są: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, tamtejszy Uniwersytet Medyczny oraz Nokia Wrocław, EY GDS Poland i z MicroscopeIT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dbkrodx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbkrodx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj