Czuma i Wojciechowski kandydatami do Kolegium IPN
Teofil Wojciechowski i Benedykt Czuma to kandydaci Senatu do Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Wojciechowskiego zgłosił PiS; Czumę - PO. Senatorowie wybiorą jednego z nich.
Spośród 11 członków Kolegium - gremium doradczo-kontrolnego prezesa IPN - Senat wskazuje dwóch. 10 maja senatorowie wybrali już Andrzeja Gwiazdę, zgłoszonego przez PiS. Żaden z pozostałych kandydatów - Marek K. Kamiński (również rekomendowany przez PiS) i Benedykt Czuma (wskazany przez PO) - nie uzyskał wówczas wymaganej większości głosów.
W czwartek mija termin ponownego zgłaszania kandydatów w Senacie.
Dr hab. Teofil Wojciechowski jest historykiem; autorem 14 większych opracowań i licznych artykułów naukowych z m.in. z dziejów Kościoła. Kandydat PiS w latach 1999-2006 zasiadał już w Kolegium IPN, pełniąc funkcję wiceprzewodniczącego.
Benedykt Czuma - powtórnie zgłoszony przez PO - to działacz opozycji politycznej w PRL, wydawca i dziennikarz. Członek organizacji "Ruch", w 1971 r. skazany na sześć lat więzienia za "utworzenie nielegalnej organizacji" i "przygotowania do obalenia przemocą ustroju". Działacz ROPCiO i "Solidarności". Współzałożyciel ZChN i Przymierza Prawicy. Członek Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Oprócz dwóch osób wybranych przez Senat, w Kolegium IPN zasiada także siedmiu członków wskazanych przez Sejm (posłowie uczynili to pod koniec kwietnia) i dwóch przez prezydenta. Siedmioletnia kadencja poprzedniego Kolegium wygasła we wrześniu 2006 r.