Cztery przeszkody na drodze do przyjęcia konstytucji UE
Odwołanie do chrześcijańskich korzeni, sposób
głosowania w Radzie Unii Europejskiej, skład Komisji Europejskiej
i określenie tematów do głosowania większością głosów to zdaniem
byłego prezydenta Francji i byłego przewodniczącego Konwentu
europejskiego Valerego Giscarda d'Estaing, ostatnie przeszkody na
drodze do przyjęcia unijnej konstytucji.
Po południu prezydent Aleksander Kwaśniewski przyjął francuskigo polityka, który przebywał w Warszawie z kilkugodzinną wizytą.
W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Adam Rotfeld, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Dariusz Szymczycha i podsekretarz stanu w MSZ Jan Truszczyński.
Giscard d`Estaing powiedział na lotnisku przed powrotem do Paryża, że Polska "praktycznie" forsuje w tej chwili dwie sprawy: zapisu w preambule i sposobu głosowania. Według niego tak, jak założono na ostatnim szczycie UE, traktat konstytucyjny zostanie przyjęty w czerwcu. Do tego czasu uda się, jego zdaniem, znieść wszystkie przeszkody.
"Pozostaje odpowiedzieć na pytanie, jak ma wyglądać konstrukcja podwójnej większości (w głosowaniach Rady UE) i co należy zrobić, żeby przejście z obecnej sytuacji do nowej w żadnym z krajów nie wywołało wrażenia, że jest ono zbyt szybkie, czy sprzeczne z interesami narodowymi. Przedstawiłem pewne propozycje, które na to pozwolą" - powiedział francuski polityk. Nie chciał jednak podać szczegółów.
Były prezydent Francji przypomniał, że rozmawiał już na temat unijnej konstytucji z Bertie Ahernem, premierem Irlandii (która przewodniczy w tym półroczu UE), z premierem-elektem Hiszpanii Rodriguezem Zapatero, a w najbliższym czasie zamierza również spotkać się z premierem Wielkiej Brytanii Tony Blairem.
_ "Moją rolą nie jest prowadzenie negocjacji, staram się wyjaśnić problemy, które wciąż pozostają i wskazać możliwości prowadzące do jak najprostszych rozwiązań"_ - zastrzegł.
W komunikacie Kancelarii Prezydenta wydanym po tym spotkaniu poinformowano, że tematem rozmów były perspektywy dalszych negocjacji w sprawie projektu Traktatu Konstytucyjnego.
_ "Rozmówcy omówili kwestie, w odniesieniu do których dotychczas nie udało się wypracować kompromisu, w tym przede wszystkim kształt preambuły do Traktatu i warianty systemu głosowania większościowego w Radzie UE. Prezydent Aleksander Kwaśniewski i Valery Giscard d'Estaing zgodzili się, że istnieje realna szansa na uzgodnienie Traktatu podczas prezydencji irlandzkiej"_ - czytamy w komunikacie.