Trwa ładowanie...
d1g3c6u

Cztery osoby skazane na śmierć za ukamienowanie krewnej w Pakistanie w ramach zabójstwa honorowego

Pakistański sąd uznał czterech mężczyzn za winnych ukamienowania pod koniec maja kobiety w ciąży i skazał ich na kary śmierci - poinformował obrońca oskarżonych. Mężczyźni, którzy byli jej krewnymi, dokonali zbrodni w ramach tzw. morderstwa honorowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Cztery osoby skazane na śmierć za ukamienowanie krewnej w Pakistanie w ramach zabójstwa honorowego
(AFP, Fot: Aamir Qureshi)
d1g3c6u

Miała to być kara za poślubienie mężczyzny, którego kochała. Niedługo po zbrodni ojciec kobiety tłumaczył, że było to morderstwo honorowe, które miało oczyścić dobre imię rodziny.

Jej ojciec, brat, kuzyn i dalszy krewny zostali skazani na kary śmierci, przed egzekucją będą też musieli zapłacić po tysiąc dolarów grzywny. Inny kuzyn usłyszał wyrok 10 lat pozbawienia wolności i otrzymał również grzywnę w wysokości tysiąca dolarów.

Władze Pakistanu wprowadziły jednak moratorium na stosowanie kary śmierci i w większości przypadków wyroki zamienione są na dożywotnie pozbawienie wolności. Prawnik reprezentujący rodzinę zapowiedział, że skazani planują odwołanie się od wyroku.

d1g3c6u

Do zdarzenia doszło, kiedy Farzana Ikbal czekała na otwarcie budynku sądu na wschodzie kraju, w mieście Lahore. Kobieta została zaatakowana kamieniami i cegłami przez grupę mężczyzn, w tym członków rodziny. Zmarła w szpitalu.

Ikbal była wcześniej zaręczona ze swoim kuzynem, jednak postanowiła poślubić innego mężczyznę. Rodzina próbowała oskarżyć go o próbę porwania i wystosowała w tej sprawie pozew do lokalnego sądu. Jednak Ikbal postanowiła obalić ten zarzut i zeznać przed sądem, że poślubiła go z własnej woli.

W 2013 roku media donosiły o 869 przypadkach morderstw honorowych. Jednak skala zjawiska może być zdecydowanie wyższa, ponieważ wiele przypadków nie jest zgłaszanych.

Agencja Reutera podkreśla, że osoby powiązane z "morderstwami honorowymi" rzadko bywają skazane za zabójstwo. Pakistańskie prawo zakłada, że rodzina może wybaczyć zabójcy jego czyn, zwalniając go tym samym od odpowiedzialności karnej.

d1g3c6u

Podziel się opinią

Share
d1g3c6u
d1g3c6u
Więcej tematów