Trwa ładowanie...

Częsty błąd podczas kolędy. Ksiądz zwraca uwagę

Wizyta duszpasterska to czas, kiedy proboszcz ma okazję lepiej poznać swoich parafian. Ci z kolei mogą nie tylko otrzymać błogosławieństwo na nadchodzący rok, ale też mają możliwość finansowego wsparcia Kościoła. Często wierni traktują to jak obowiązek. Czy tak jest w rzeczywistości?

Przygotowanie do wizyty duszpasterskiej - zdjęcie poglądowePrzygotowanie do wizyty duszpasterskiej - zdjęcie poglądoweŹródło: East News, fot: MONKPRESS
d3duz4r
d3duz4r

Zjawisko wizyty duszpasterskiej sięga czasów średniowiecznych, kiedy to duchowni odwiedzali wiernych w okresie świąt Bożego Narodzenia. Z biegiem czasu kolęda stawała się środkiem do tego, by przygotować ludzi do spowiedzi i Wielkanocy, a nawet bywała pretekstem do walki z herezją i zabobonami (np. księża konfiskowali heretyckie księgi). Ostatecznie, po soborze trydenckim, wizyta duszpasterska została potraktowana jako obowiązek proboszcza, który tym sposobem miał lepiej poznać swoich parafian.

Dla kogo kolęda jest obowiązkowa?

Dość oczywisty wydaje się fakt, że osoby niewierzące nie mają obowiązku goszczenia w swoim domu księdza. A co z katolikami? Czy oni mają taki obowiązek? Czy brak odbytej wizyty można uznać za grzech? Okazuje się, że nie istnieje taki punkt w prawie kanonicznym, który narzucałby wiernym konieczność przyjmowania księdza w domu. To oznacza, że nawet osoby wierzące i praktykujące nie muszą przyjmować duszpasterza. Wszystko powinno zależeć od ich dobrej woli oraz potrzeb.

Inaczej jest w przypadku księdza. On ma obowiązek jak najlepiej poznać swoich parafian. Do tego właśnie ma przysłużyć się wizyta duszpasterska, realizowana zwykle po zakończeniu Bożego Narodzenia.

d3duz4r

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Myśliwiec MiG-29 w akcji. Ukraińcy użyli broni z USA 

Odwieczny dylemat: koperta

Co roku w związku z kolędą pojawia się temat koperty. Dawać czy nie dawać? A jeśli tak, to ile włożyć do środka?

Jeśli ktoś decyduje się przyjąć księdza, musi tak naprawdę zadbać jedynie o biały obrus, krzyż, świecę, kropidło i wodę święconą, choć jeśli akurat święconej nie ma, może przygotować zwykłą, a ksiądz przed błogosławieństwem dokona jej poświęcenia.

Jak widać, nie została tu wymieniona koperta. Coraz wyraźniej księża zaznaczają, że w wizycie duszpasterskiej nie chodzi o pieniądze. Jej celem jest udzielenie błogosławieństwa, zbliżenie się do parafian.

d3duz4r

Jeśli ktoś rzeczywiście chce, może podarować księdzu na pożegnanie słynną kopertę, wkładając do niej taką kwotę, na jaką może sobie pozwolić, nie nadszarpując budżetu domowego. Pieniądze te najczęściej przeznaczane są na cele parafii - remonty, renowacje, rachunki itp.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3duz4r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3duz4r
Więcej tematów