Częstowali ich wódką. Potem zrobili badanie. Wszystko jasne

Polskie badania pokazują, że alkohol nie zmienia poglądów na dobro i zło, ale osłabia wartości takie jak troska i czystość. Aby to sprawdzić, psycholodzy częstowali badanych alkoholem i sprawdzali ich podejście do kwestii etycznych.

Psycholodzy częstowali badanych alkoholem i sprawdzali ich podejście do kwestii etycznych
Psycholodzy częstowali badanych alkoholem i sprawdzali ich podejście do kwestii etycznych
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Bartlomiej Magierowski
oprac. KBŃ

Najnowsze badania przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu Śląskiego wskazują, że spożycie alkoholu nie wpływa na zmianę poglądów dotyczących dobra i zła. Jednak alkohol osłabia wartości związane z troską i czystością.

Dr Mariola Paruzel-Czachura, psycholożka moralności wyjaśnia, że alkohol nie zmienia osądów moralnych, ale może prowadzić do działań, których ludzie nie podjęliby na trzeźwo. - Jak to możliwe, że dobrzy ludzie mogą robić złe rzeczy tylko dlatego, że wypili alkohol - zastanawia się badaczka.

Dostali różne dawki alkoholu

Badania przeprowadzono na grupie ok. 300 osób, które podzielono na grupy kontrolne i eksperymentalne. Uczestnicy otrzymywali różne dawki alkoholu, a ich moralne decyzje były analizowane. Wyniki wskazują, że alkohol nie wpływa na postrzeganie lojalności, sprawiedliwości i autorytetu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wniosek ws. Morawieckiego to nie koniec. Będzie ciąg dalszy

Jednak jak czytamy, osoby nietrzeźwe były skłonne do podejmowania działań kontrowersyjnych etycznie za mniejsze kwoty niż osoby trzeźwe. To sugeruje, że alkohol osłabia hamulce moralne związane z troską i czystością.

Dr Paruzel-Czachura podkreśla, że zrozumienie wpływu alkoholu na moralność jest kluczowe dla społeczeństwa opartego na zaufaniu. - Moralność to może być górnolotne słowo, ale to wszystko przekłada się na zaufanie - mówi psycholożka.

Badacze planują dalsze eksperymenty, aby zbadać wpływ alkoholu na emocje moralne, takie jak poczucie winy czy radość po zrobieniu czegoś złego.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)