Trwa ładowanie...
d2d1ewq

Czeskie książki telefoniczne z numerami komórek

W czeskich książkach telefonicznych już od przyszłego roku pojawić się mają numery prywatnych telefonów komórkowych, których właściciele płacą miesięczny abonament.

d2d1ewq
d2d1ewq

Decyzja ta oburzyła Czechów, którzy twierdzą, że naruszona zostanie ich prywatność. O numerach telefonów komórkowych informować będzie także biuro numerów czeskiego monopolisty telekomunikacyjnego - Czeskiego Telecomu.

Obowiązek publikowania (obok stałych numerów telefonicznych) także numerów telefonów komórkowych wprowadziła ustawa telekomunikacyjna. Nie wprowadziła ona jednak żadnego terminu granicznego, w którym tak stać się musi. Jesteśmy gotowi numery te publikować od początku roku 2003 - powiedział Duszan Machaczek, rzecznik spółki Mediatel, wydającej w Czechach książki telefoniczne.

Telefonia jest usługą publiczną. Wszyscy powinni więc swoje numery udostępnić i zgodzić się na ich publikację. Jeśli tego nie chcą, muszą zgłosić to operatorowi swojej sieci i wnieść za to określoną opłatę - poinformował rzecznik.

Według szacunków, w książkach telefonicznych publikowanych będzie około 10-20% numerów telefonów komórkowych.

d2d1ewq

W książkach znajdą się jedynie numery tych telefonów, których właściciele opłacają stały abonament miesięczny. Nie będzie w nich natomiast numerów tych aparatów, które kupowane są z kartami telefonicznymi, ani numerów telefonów komórkowych, które w dużych ilościach kupują wielkie firmy. Firmy rozdzielają telefony pomiędzy pracowników i płacą za nich rachunki. Operatorzy sieci telefonii komórkowej, którzy Mediatelowi muszą dostarczyć danych, nie są więc w stanie podać, kto w danej firmie używa konkretnego numeru telefonu.

Największym operatorem telefonii komórkowej w Czechach jest firma Eurotel, która ma 3,4 mln klientów. Sieć Paegas (obecnie zmienia nazwę na T-Mobile) ma trzy miliony klientów, a najmłodsza sieć Oskar - prawie 1,1 mln. (an)

d2d1ewq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d1ewq
Więcej tematów