Trwa ładowanie...
dqiezap

Częściowe zaćmienie Słońca widziane z kosmicznego obserwatorium

Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała zdjęcia z kosmicznego obserwatorium Solar Dynamics Observatory (SDO), dokumentujące przejście tarczy Księżyca na tle tarczy Słońca, czyli częściowe zaćmienie Słońca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Częściowe zaćmienie Słońca widziane z kosmicznego obserwatorium
(PAP, Fot: NASA/SDO)
dqiezap

Obserwacje częściowego zaćmienia Słońca przez sondę SDO miały miejsce 30 stycznia 2014 roku. Zjawisko trwało dwie i pół godziny, co jest rekordem w przypadku zarejestrowanych przez obserwatorium. Nie wiadomo kiedy nastąpi kolejne takie usytuowanie Słońca, Księżyca i SDO, bowiem planowane są korekty orbity obserwatorium.

Zdjęcia i film z przebiegu zjawiska NASA zamieściła na swojej stronie internetowej. Materiały w wysokiej rozdzielczości można znaleźć pod adresem http://svs.gsfc.nasa.gov/vis/a010000/a011400/a011463/

Obserwatorium SDO zostało wystrzelone w kosmos na początku 2010 roku. Jego zadaniem jest badanie aktywności słonecznej i jej wpływu na kosmiczną pogodę. Dokonywane są pomiary pola magnetycznego Słońca, plazmy i korony słonecznej oraz promieniowania generowanego przez jonosfery planet.

SDO znajduje się na orbicie okołoziemskiej jako sztuczny satelita. Podstawowa misja przewidziana jest na pięć lat, z możliwością jej przedłużenia.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

dqiezap

Podziel się opinią

Share
dqiezap
dqiezap
Więcej tematów