Trwa ładowanie...

Częściowe zaćmienie Słońca widziane z kosmicznego obserwatorium

Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała zdjęcia z kosmicznego obserwatorium Solar Dynamics Observatory (SDO), dokumentujące przejście tarczy Księżyca na tle tarczy Słońca, czyli częściowe zaćmienie Słońca.

Częściowe zaćmienie Słońca widziane z kosmicznego obserwatoriumŹródło: PAP, fot: NASA/SDO
djjn8mk
djjn8mk

Obserwacje częściowego zaćmienia Słońca przez sondę SDO miały miejsce 30 stycznia 2014 roku. Zjawisko trwało dwie i pół godziny, co jest rekordem w przypadku zarejestrowanych przez obserwatorium. Nie wiadomo kiedy nastąpi kolejne takie usytuowanie Słońca, Księżyca i SDO, bowiem planowane są korekty orbity obserwatorium.

Zdjęcia i film z przebiegu zjawiska NASA zamieściła na swojej stronie internetowej. Materiały w wysokiej rozdzielczości można znaleźć pod adresem http://svs.gsfc.nasa.gov/vis/a010000/a011400/a011463/

Obserwatorium SDO zostało wystrzelone w kosmos na początku 2010 roku. Jego zadaniem jest badanie aktywności słonecznej i jej wpływu na kosmiczną pogodę. Dokonywane są pomiary pola magnetycznego Słońca, plazmy i korony słonecznej oraz promieniowania generowanego przez jonosfery planet.

SDO znajduje się na orbicie okołoziemskiej jako sztuczny satelita. Podstawowa misja przewidziana jest na pięć lat, z możliwością jej przedłużenia.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

djjn8mk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djjn8mk
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj