Czego obawiają się Polacy? Sondaż dla WP
Tegoroczne wakacje nie należą do najbardziej spokojnych. Mimo sezonu urlopowego mamy wiele powodów do niepokoju. Wirtualna Polska postanowiła sprawdzić, czego w ostatnim czasie najbardziej obawiali się Polacy.
Pandemia COVID-19, wojna za wschodnią granicą czy galopująca inflacja - powodów do niepokoju Polacy przez ostatnie miesiące mają naprawdę sporo. Niedawno doszedł do tego również kryzys energetyczny, który wywołał w Europie rosyjski dyktator Władimir Putin.
Największe zmartwienia Polaków. Sondaż dla WP
Wirtualna Polska w najnowszym badaniu United Surveys postanowiła sprawdzić, czego aktualne najbardziej obawiają się Polacy. Ankietowani odpowiedzieli na pytanie: "Które z bieżących wydarzeń w kraju i na świecie wywołują Pana/Pani największe zmartwienie?".
Najwięcej respondentów obawia się wojny Rosji z Ukrainą. Taką odpowiedź wskazało 71,4 proc. badanych.
Na kolejnych miejscach znalazły się: wzrost cen w sklepach (55,7 proc.) i wzrost cen energii (52,1 proc.).
Część pytanych martwi się także konfliktem Polski z Unią Europejską (37,9 proc.) oraz zmianami klimatu i gwałtownymi zjawiskami pogodowymi (33,1 proc.). 10,6 proc. osób obawia się także rosnącej liczby zachorowań na koronawirusa (10,6 proc.).
Odpowiedź "najbardziej obawiam się czegoś innego" wskazało 3,7 proc. ankietowanych. 0,5 proc. badanych niczego się nie obawia. Z kolei 1,8 proc. osób nie ma zdania w tej kwestii.
Wojny Rosji z Ukrainą najbardziej obawiają się deklarowani wyborcy Lewicy (86 proc.), najmniej wyborcy PSL (31 proc.).
Wzrost cen w sklepach najbardziej martwi sympatyków Lewicy (73 proc.) i KO (61 proc.). Z kolei najmniej obaw wyrażają wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (33 proc.).
W przypadku pandemii COVID-19 największe zmartwienie odczuwają wyborcy KO (17 proc.). Po przeciwnej stronie znajdują się z kolei osoby głosujące na Konfederację (6 proc.).
Zmian klimatu najbardziej obawiają się sympatycy KO (56 proc.) i Lewicy (51 proc.). Najmniejsze zmartwienie wyrażają za to wyborcy PiS (14 proc.) i Konfederacji (12 proc.).
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CAWI w dniach 22-23 lipca 2022 roku na ogólnopolskiej próbie liczącej 1000 osób w wieku 18+ lat.
Dostaniemy pieniądze z KPO? "Kaczyński położył na tym krzyżyk"
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski