Czego najbardziej boją się Niemcy? Są wyniki sondażu
Według najnowszego sondażu niemieckiego Ipsosu, Niemcy wymieniają najczęściej dwa zjawiska, które ich najbardziej niepokoją.
Na pierwszym miejscu obaw Niemcy wymieniają inflację (45 procent) i imigrację (44 procent). W przypadku imigracji to wzrost aż o 11 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim badaniem z września 2023 roku. Według Ipsos, wyższy wskaźnik obaw związanych z imigracją odnotowano ostatni raz w marcu 2016 r.
Jak wynika z projektu badawczego "What Worries the World" ("Czym zatroskany jest świat") w żadnym innym z 29 krajów objętych tym badaniem poziom niepokoju związanego z imigracją nie jest tak wysoki jak w Niemczech. W drugiej w rankingu Turcji niepokój imigracją wyraża 41 procent badanych. Za nią w dalszej kolejności plasują się: Holandia (32 proc.) i Wielka Brytania (29 proc.). W Polsce niepokój imigracją wyraziło tylko 16 proc. ankietowanych. Tym samym Polacy niewiele odbiegają od średniej światowej (15 procent).
Globalne zmartwienia
W globalnym rankingu zmartwień prowadzi inflacja (39 procent). Jest ona największym zmartwieniem ludzi w dziesięciu krajach. Szczególnie wysoki poziom obaw przed wzrostem cen deklarują mieszkańcy Argentyny (69 procent) oraz Singapuru, Polski i Kanady (57 procent). W Niemczech, po krótkim okresie złagodzenia (38 proc. w sierpniu), obawy związane ze wzrostem inflacji osiągnęły najwyższy poziom od grudnia 2022 r.
Na miejscach od trzeciego do piątego wśród największych obaw Niemców znalazły się: ubóstwo i niesprawiedliwość społeczna (35 procent), zmiany klimatyczne (28 procent) oraz przestępczość i przemoc (21 procent).
Polacy i Niemcy (niemal) zgodni
Tylko co czwarty Niemiec (25 proc.) uważa, że Niemcy znajdują się na właściwej drodze. Na podobne pytanie o Polskę taką opinię wyraziło 27 proc. badanych Polaków.
Ankieta została przeprowadzona między 22 września a 6 października, a więc przed atakiem Hamasu na Izrael i przed wyborami do Sejmu w Polsce. W badaniu wzięło udział 20 570 osób z 29 krajów.
Przeczytaj także: