Trwa ładowanie...

Czechy złożyły pozew przeciwko Polsce do TSUE

Czeski rząd zdecydował się na złożenie do TSUE pozwu, który ma "ochronić czeskich obywateli". Sprawa dotyczy rozszerzenia kopalni węgla brunatnego Turów. Czesi uważają, że doszło do nielegalnych działań.

Share
Czechy są skłonne porozumieć się z Polską ws. Turowa
Czechy są skłonne porozumieć się z Polską ws. Turowa
d26uc4w

"Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu nie jest związany żadnymi terminami, więc nie wiemy, kiedy będzie orzekać. Biorąc pod uwagę powagę sytuacji, wierzymy, że nastąpi to jak najszybciej" - przekazał w komunikacie minister środowiska Czech Richard Brabec.

Jak zapewnił, złożony do TSUE pozew przeciwko Polsce jest niezbędny dla ochrony czeskich obywateli, bo Polska nie spełniła postulatów Pragi związanych z ochroną środowiska. Brabec podkreślił, że rozmowy z Polską będą kontynuowane, ale Czechy traktują obecne wydobycie w Turowie jako nielegalne.

d26uc4w

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 r. polski minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 r.

Reprezentujący resort środowiska w negocjacjach wiceminister Vladislav Smrž nie wykluczył porozumienia pozasądowego między Polską a Czechami.

Andrzej Sośnierz poza Porozumieniem? Wymowny komentarz Borysa Budki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d26uc4w

Podziel się opinią

Share
d26uc4w
d26uc4w
Więcej tematów