Trwa ładowanie...

Czechy wydalą kolejnych pracowników ambasady Rosji

Czechy ograniczają liczbę dyplomatów i pracowników w ambasadzie Rosji w Pradze - przekazał czeski minister spraw zagranicznych Jakub Kulhánek. Jest reakcja Rosji.

Share
Jakub Kulhanek
Jakub KulhanekŹródło: PAP
dvsnvgk

Czechy zdecydowały, że w placówkach w Rosji i w Czechach będzie taka sama liczba dyplomatów. Rosjanie mają czas do końca maja na wyrównanie liczby dyplomatów i pracowników w placówkach.

Według MSZ w rosyjskiej stolicy po wzajemnym wydaleniu dyplomatów jest pięciu dyplomatów, w tym ambasador, oraz 19 pracowników administracyjno-technicznych. W Pradze jest 27 rosyjskich dyplomatów i 67 pracowników.

Wcześniej nowy minister spraw zagranicznych Czech Jakub Kulhanek zażądał, by do południa w czwartek Rosja zezwoliła na powrót do Moskwy dwudziestu wydalonym niedawno czeskim dyplomatom. Zagroził, że jeśli tak się nie stanie, Czechy zredukują skład personalny ambasady rosyjskiej w Pradze do poziomu, który będzie odpowiadał obecnej sytuacji w ambasadzie Czech w Moskwie. W praktyce oznacza to, że Czesi chcą wydalić z Pragi jeszcze 70 dyplomatów.

Prof. Piekarska mówi, kiedy możemy spodziewać się odporności zbiorowej

- Rosja odpowie Czechom na decyzję zredukowania personelu ambasady rosyjskiej w Pradze. W chwili obecnej Praga weszła na drogę zniszczenia stosunków. Odpowiedź nie każe na siebie długo czekać – oświadczyła w czwartek na briefingu rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Marija Zacharowa, cytowana przez portal rbc.ru.

dvsnvgk

Napięcie na linii Czechy - Rosja trwa od 10 kwietnia, gdy to czeski rząd ogłosił, że za wybuchem składu amunicji we wsi Vrbetice stało dwóch członków rosyjskich służb specjalnych GRU - w dodatku tych samych, którzy odpowiadają za próbę otrucia byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala w Salisbury w 2018 roku.

dvsnvgk

Podziel się opinią

Share
dvsnvgk
dvsnvgk
Więcej tematów