Trwa ładowanie...

Czechy porozumiały się z USA w sprawie tarczy

Uczestniczące w szczycie NATO w Bukareszcie delegacje Stanów Zjednoczonych i Republiki Czeskiej osiągnęły porozumienie w sprawie zbudowania na czeskim terytorium radaru tarczy antyrakietowej - poinformowali w stolicy Rumunii przedstawiciele obu stron.

Czechy porozumiały się z USA w sprawie tarczyŹródło: AFP
d3yev9o
d3yev9o

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/nie-chcemy-byc-tarcza-zdjecia-internautow-6038645952345217g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/nie-chcemy-byc-tarcza-zdjecia-internautow-6038645952345217g )
Stop Tarczy Antyrakietowej - 15 marca 2008 roku, Warszawa

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/redzikowo-miejsce-na-amerykanska-tarcze-6038692039639681g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/redzikowo-miejsce-na-amerykanska-tarcze-6038692039639681g )
Redzikowo - miejsce na amerykańską "tarczę"?

"Stany Zjednoczone i Republika Czeska z zadowoleniem informują o zakończeniu negocjacji w sprawie porozumienia o obronie przeciwrakietowej. Porozumienie zamierzamy podpisać w bliskiej przyszłości" - czytamy w komunikacie.

d3yev9o

W końcowym dokumencie ze szczytu NATO ma znaleźć się wezwanie wobec Rosji o przyjęcie amerykańskiej i NATO-wskiej oferty współpracy w sprawie tego systemu.

Rosja sprzeciwia się planom amerykańskiej tarczy antyrakietowej, twierdząc, że zagrażają one ich własnym siłom odstraszania i naruszają równowagę sił w Europie. Przeciw tarczy protestuje także Białoruś.

W sobotę w Bukareszcie były rosyjski prezydent Władimir Putin wypowiedzieć się ma w sprawie tarczy.

Tusk: Polska wciąż czeka na wyraźny udziału USA w modernizacji naszej armii

Polski premier Donald Tusk powiedział, że niezależnie od tego, na ile Stany Zjednoczone uspokoją Rosję w kwestii budowy tarczy antyrakietowej, Polska będzie oczekiwała bardzo wyraźnego udziału i wysiłku USA w modernizacji naszej armii.

d3yev9o

"Dziennik" napisał w czwartek, że "wiele wskazuje na to, że już w sobotę podczas szczytu w Soczi, George W. Bush i Władimir Putin porozumieją się w sprawie zasad funkcjonowania" tarczy antyrakietowej. Zdaniem gazety - "odbiera naszym negocjatorom najważniejszy argument w walce" o zestawy obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu Patriot.

Premier pytany przez dziennikarzy, czy może potwierdzić doniesienia o sobotnim porozumieniu miedzy USA i Rosją, odparł, że nie może potwierdzić ich w 100%, ani zagwarantować, że tego typu porozumienie zostanie zawarte.

Mogę tylko powiedzieć, że polityczna neutralizacja emocji, głównie ze strony Rosji, o jaką zwracałem się do prezydenta USA George'a Busha w trakcie mojej wizyty w Waszyngtonie, byłaby na pewno czynnikiem redukującym nasze obawy co do skutków ewentualnej instalacji antyrakietowej - zaznaczył Tusk. Szef rządu podkreślił, że sygnał o możliwości porozumienia w sprawie tarczy antyrakietowej na linii Waszyngton - Moskwa, jest sygnałem optymistycznym, ale w niczym niezmieniającym naszego podstawowego stanowiska, dotyczącego wymogów modernizacyjnych polskich sił zbrojnych.

d3yev9o

Premier stwierdził, że jego stanowisko w sprawie ewentualnego porozumienia USA i Rosji w sprawie tarczy jest inne, niż niektórych prasowych komentatorów.

Z dużym zadowoleniem przyjąłbym taką deklarację ze strony Stanów i Rosji, że ewentualne instalacje w Czechach i Polsce nie budzą ostrych emocji ani poczucia zagrożenia ze strony Rosji - powiedział Tusk. Naszą intencją jest budowanie w naszym regionie relacji opartych bardziej na zaufaniu niż wzajemnym strachu - podkreślił.

Polska chce, by ewentualnej zgodzie na umieszczenie na jej terytorium bazy będącej częścią systemu obrony przed rakietami balistycznymi, towarzyszyła amerykańska pomoc i wzmocnienie polskiej armii, zwłaszcza jej obrony powietrznej.

d3yev9o

Strona polska jest zainteresowana szczególnie zestawami obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu Patriot PAC-3, THAAD lub AMRAAM.

W Warszawie w czwartek odbędą się kolejne rozmowy o amerykańskim wsparciu modernizacji naszej armii, powiązane z negocjacjami w sprawie budowy w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

System obrony przeciwrakietowej (Missile Defense) ma chronić USA, ich wojska w różnych miejscach globu oraz częściowo terytoria państw sojuszniczych przed atakiem tzw. państw nieprzewidywalnych. Ulokowaniu elementów "tarczy" w tej części Europy sprzeciwia się Rosja.

W ramach tarczy USA chcą umieścić w Czechach radar, a w Polsce wyrzutnie rakiet przechwytujących. Mają one chronić Stany Zjednoczone i ich sojuszników przed hipotetycznym atakiem ze strony Iranu czy Korei Północnej.

Z formalną propozycją rozmów o umieszczeniu w Polsce bazy 10 rakiet przechwytujących, a w Czechach radaru USA wystąpiły w styczniu ub. roku.

d3yev9o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yev9o
Więcej tematów