Trwa ładowanie...
d2bf3b8
22-05-2007 14:45

Czechy popierają Polskę w sprawie konstytucji UE

W sporze o unijny traktat Czechy popierają
polski postulat zmiany ustalonego w obecnej wersji Traktatu
Konstytucyjnego systemu głosowania w Radzie UE - podała
agencja dpa.

d2bf3b8
d2bf3b8

Przewidziany w obecnym tekście system "podwójnej większości" państw i obywateli powinien zostać przekształcony na bardziej sprawiedliwy i korzystniejszy dla krajów średniej wielkości - powiedział w Berlinie niemieckim dziennikarzom czeski wicepremier Alexandr Vondra.

Czechy domagają się ponadto silniejszej kontroli przez narodowe parlamenty decyzji podejmowanych w Brukseli. Należy też - zdaniem strony czeskiej - umożliwić państwom narodowym odbieranie Unii kompetencji. Czechy oczekują w tym punkcie poparcia Niemiec ze względu na toczącą się dyskusję o zwiększeniu kompetencji niemieckich krajów związkowych w sprawach unijnych.

Vondra rozmawiał w Berlinie z przedstawicielami urzędu kanclerskiego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przewodniczące obecnie UE Niemcy prowadzą konsultacje z pozostałymi krajami Wspólnoty przed czerwcowym szczytem Unii w Brukseli, na którym mają przedstawić plan dalszych działań zmierzających do rozwiązania problemu konstytucji.

Jak zaznacza agencja dpa, Czechy należą obok Polski, Holandii i W. Brytanii do grupy państw, które dążą do większych zmian obecnego Traktatu Konstytucyjnego.

d2bf3b8

Niemcy sprzeciwiają się jak dotychczas zmianie systemu głosowania. Zgodnie z eurokonstytucją, do podjęcia decyzji potrzeba co najmniej 55% państw Unii (nie mniej niż 15), reprezentujących co najmniej 65% jej ludności. Do zablokowania decyzji potrzeba ponad 45% państw lub 35% ludności zamieszkującej co najmniej cztery państwa.

Polska proponuje, by przy podejmowaniu decyzji w Radzie UE zamiast wielkości populacji brać pod uwagę pierwiastek kwadratowy z tej liczby. Umocniłoby to pozycję Polski, Hiszpanii i innych krajów średniej wielkości.

Jacek Lepiarz

d2bf3b8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bf3b8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj