Czarny Piątek w stolicy. Kobiety wyjdą na ulice, protesty przed Sejmem i siedzibą PiS
- Bądźcie z nami, szykujcie się na Warszawę - zapowiadają uczestniczki piątkowej manifestacji, która ma przejść stołecznymi ulicami. Protest jest reakcją na dalsze prace nad projektem ustawy "Zatrzymaj Aborcję", która zakłada zniesienie możliwości przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu.
22.03.2018 | aktual.: 22.03.2018 15:12
W czwartek organizatorzy Czarnego Piątku zaprezentowali program wydarzenia. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed gmachem Sejmu o godz. 16. Z ulicy Wiejskiej ruszą w stronę Nowogrodzkiej, gdzie będą protestować przed biurem PiS.
To jednak nie wszystko. Przed główną zbiórką na Wiejskiej na terenie Warszawy zorganizowane zostaną wydarzenia towarzyszące: m.in manifestacja przed kurią metropolitarną oraz event "Spacerniak" przy metrze Świętokrzyska.
Do tej pory w internetowym wydarzeniu na Facebooku swój udział zapowiedziało aż 21 tys. osób. Wśród tego grona jest również aktorka i działaczka społeczna, Maja Ostaszewska. W internetowym wpisie apeluje o odłożenie na bok sporów i różnic.
"Każda/każdy z nas ma prawo do swojego odrębnego światopoglądu. Ale teraz musimy być razem! Zmuszanie kobiet do utrzymywania ciąży nawet wówczas kiedy badania prenatalne wykażą nieodwracalne zmiany płodu, brak szansy na przeżycie po urodzeniu, jak w przypadku bezczaszkowców, bezmózgowców, dzieci z organami na wierzchu, które po urodzeniu czeka umieranie w cierpieniu, jest nieludzkie" - czytamy na Facebooku.
Apel Kościoła
Przypomnijmy: projekt "Zatrzymaj aborcję" zakłada całkowity zakaz aborcji ze względu na ciężkie wady płodu. Od początku września do połowy października podpisało się pod nim 830 tys. osób.
O przyspieszenie prac legislacyjnych nad projektem "Zatrzymaj Aborcję" zaapelował w ubiegłym tygodniu Episkopat. Po głosowaniu nad projektem, jego inicjatorom oraz popierającym go politykom podziękował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.
- Każde poczęte dziecko ma prawo do narodzin i życia, niezależnie od wrodzonych chorób i wad genetycznych. Rolą państwa jest zapewnienie ochrony każdemu obywatelowi, także w jego pierwszym etapie życia. Do zadań państwa należy także organizacja opieki medycznej dla kobiet w ciąży i matek oraz silnego systemu wsparcia rodziców i rodzin chorych - napisał arcybiskup Gądecki. Podziękował również autorom projektu, że "są głosem tych, którzy głosu jeszcze nie mają".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl