Ten sondaż pokazuje, jakie szanse wśród wyborców ma Czarnek
Przemysław Czarnek zapowiedział, że 5 listopada rusza w objazd po Polsce. Chce przekonywać do głosowania na kandydata PiS w wyborach prezydenckich. Wciąż sam może nim zostać. W tej sprawie pojawił się nowy sondaż.
Poseł Przemysław Czarnek, wymieniany jako możliwy kandydat PiS na prezydenta, powiedział PAP, że 5 listopada rusza w objazd po kraju, by mobilizować wyborców prawicy do głosowania na kandydata tego ugrupowania - ktokolwiek nim będzie. Jak dodał, z całą pewnością dobrym kandydatem byłby Karol Nawrocki.
A co, jeśli chodzi o potencjalną kandydaturę samego Czarnka? Jak poinformowała "Rzeczpospolita" w sobotę na stronie internetowej, kandydaturę byłego ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka (PiS) negatywnie ocenia 59,6 proc. respondentów. Natomiast 16,9 proc. uważa, że jest to dobry pomysł, a 23,5 proc. nie ma zdania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Raport ws. podkomisji Macierewicza. "Dlaczego on jest tak atakowany?"
Negatywny stosunek do kandydatury polityka PiS wyraziło 64,6 proc. respondentów powyżej 50. roku życia, 66,6 proc. osób z wykształceniem wyższym i 72,7 proc. mieszkańców dużych miast.
Kto popiera kandydaturę Czarnka?
Pozytywny stosunek do kandydatury Czarnka wśród respondentów powyżej 50. roku życia wyraziło 15,9 proc. ankietowanych, 16,5 proc. osób z wykształceniem wyższym i 12,5 proc. mieszkańców dużych miast.
Największe poparcie Czarnek uzyskał wśród respondentów w wieku 35-49 lat (21,3 proc.), ze średnim wykształceniem (18,5 proc), a także wśród mieszkańców wsi (20,4 proc.).
Negatywnie kandydaturę polityka oceniło 61,2 proc. kobiet i 57,9 proc. mężczyzn, z kolei pozytywnie oceniło tę kandydaturę 13,2 proc. kobiet i 21 proc. mężczyzn.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 29-30 października 2024 r. na próbie badawczej 800 internautów powyżej 18 roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Jej struktura została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania.
Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się wiosną 2025 roku. Do tej pory udział w wyborach prezydenckich potwierdzili: Sławomir Mentzen, lider Nowej Nadziei, kandydat Konfederacji oraz Marek Jakubiak, poseł koła Wolni Republikanie. Koalicja Obywatelska nazwisko swojego kandydata ma ogłosić 7 grudnia. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego ugrupowanie może przedstawić kandydata na prezydenta w drugiej połowie listopada.