Trwa ładowanie...
d1tx0wc

Czaputowicz zapowiada wsparcie dla Europy Wschodniej. "To nasz obowiązek"

Podczas zorganizowanej z okazji 10. rocznicy powstania Partnerstwa Wschodniego konferencji minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przekonywał, że należy rozszerzyć tę inicjatywę. Podkreślał, że leży to w interesie całej wspólnoty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz (East News)
d1tx0wc

Szef polskiego MSZ ocenił, że przez minione 10 lat osiągnięto maksimum tego, co można było uzyskać dzięki współpracy państw wchodzących w skład PW. Według Czaputowicza, należy zacieśnić wspomniane więzi. - Musimy zastanowić się nad tym w ramach Unii Europejskiej, żeby przekonać wszystkie kraje, że należy kontynuować program (Partnerstwa Wschodniego), a nawet podnieść go na wyższy poziom - Partnerstwa Wschodniego Plus - powiedział na konferencji w Batumi.

Kluczem do sukcesu ma być większe zinstytucjonalizowanie PW oraz częstsze zapraszanie krajów partnerskich np. na posiedzenia Rady Europejskiej. Zaznaczył także, że część państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego ma wszelkie podstawy, by aspirować do członkostwa w Unii Europejskiej. - Mamy moralny obowiązek wspierać te kraje, jeśli wyrażają taką wolę - stwierdził.

d1tx0wc

Partnerstwo Wschodnie powstało w 2009 roku i jest częścią europejskiej polityki sąsiedztwa, obejmującej wschodnich sąsiadów UE. Jego celem jest pogłębienie więzi politycznych i integracji gospodarczej między UE a Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą.

Zobacz także: Europosłowie PiS nie wstali w PE. Gowin krytycznie: powinni

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1tx0wc

Podziel się opinią

Share
d1tx0wc
d1tx0wc