"Czajka". Woda w ujściu Wisły zdatna do użytku? Jest opinia sanepidu
"Czajka" to gorący temat ostatnich kilkunastu dni. Teraz, gdy czoło fali ścieków dotarło do ujścia Wisły, wiadomo, jaka jest skala skażenia wody. W tej sprawie sanepid wydał ważny komunikat.
06.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:50
"Czajka" to nie tylko temat polityczny, lecz także społeczny. Awaria kolektora w warszawskiej oczyszczalni "Czajka" od kilkunastu dni nie schodzi z pierwszych stron gazet.
"Czajka". Ścieki dotarły do ujścia Wisły. Pobrano próbki
Teraz, gdy czoło fali ścieków, które w Warszawie zrzucane są do Wisły, dotarło do ujścia królowej polskich rzek, sanepid poinformował o tym, czy woda w tym rejonie jest zdatna do użytku.
Próbki pobrano w piątek 4 września. Na miejsce zbadania jakości wody w Wiśle, po awarii kolektora prowadzącego do "Czajki", wybrano dwie lokalizacje: kąpielisko Gdańsk-Świbno oraz Mikoszewo. To punkty, które znajdują się w dwóch przeciwległych do siebie miejscach Zatoki Gdańskiej.
"Czajka". Ścieki dotarły do Zatoki Gdańskiej. Wiemy, co z jakością wody
"Jakość w badanym zakresie tj. obecności bakterii Escherichia coli oraz Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 roku" - czytamy w komunikacie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.
WSSE dla Pomorza informuje ponadto, że woda w tych dwóch kąpieliskach będzie od teraz badana codziennie. "W przypadku pogorszenia jakości wody w ww. kąpieliskach, wydany zostanie stosowny komunikat" - podkreślają służby sanitarne.
"Czajka". To kolejna taka awaria
"Czajka" od roku zmaga się z problemami. W sierpniu 2019 roku podobna awaria uszkodziła wtedy oba kolektory. Ścieki były zrzucane do Wisły, a w sprawę zaangażował się rząd i wojsko.
Wybudowano specjalny most pontonowy, po którym poprowadzono rury, którymi ścieki z lewobrzeżnej Warszawy przesyłane były do oczyszczalni "Czajka".
Teraz ma być podobnie. Chociaż rząd zarzekał się, że Warszawa zapłaci za ponowną pomoc od państwa, Wody Polskie zdecydowały się wspomóc stolicę i nieodpłatnie przekażą samorządowi awaryjny rurociąg, który umieszczony zostanie na moście pontonowym.