Trwa ładowanie...

"Czajka". Woda w ujściu Wisły zdatna do użytku? Jest opinia sanepidu

"Czajka" to gorący temat ostatnich kilkunastu dni. Teraz, gdy czoło fali ścieków dotarło do ujścia Wisły, wiadomo, jaka jest skala skażenia wody. W tej sprawie sanepid wydał ważny komunikat.

"Czajka". Fala ścieków dotarła do ujścia Wisły. Są wyniki sanepidu"Czajka". Fala ścieków dotarła do ujścia Wisły. Są wyniki sanepiduŹródło: PAP, fot: PAP/Tomasz Gzell, Tomasz Gzell
d1kc5wh
d1kc5wh

"Czajka" to nie tylko temat polityczny, lecz także społeczny. Awaria kolektora w warszawskiej oczyszczalni "Czajka" od kilkunastu dni nie schodzi z pierwszych stron gazet.

"Czajka". Ścieki dotarły do ujścia Wisły. Pobrano próbki

Teraz, gdy czoło fali ścieków, które w Warszawie zrzucane są do Wisły, dotarło do ujścia królowej polskich rzek, sanepid poinformował o tym, czy woda w tym rejonie jest zdatna do użytku.

Próbki pobrano w piątek 4 września. Na miejsce zbadania jakości wody w Wiśle, po awarii kolektora prowadzącego do "Czajki", wybrano dwie lokalizacje: kąpielisko Gdańsk-Świbno oraz Mikoszewo. To punkty, które znajdują się w dwóch przeciwległych do siebie miejscach Zatoki Gdańskiej.

Czajka. Adam Bielan o Rafale Trzaskowskim: Niech zacznie robić to, za co mu płacą

"Czajka". Ścieki dotarły do Zatoki Gdańskiej. Wiemy, co z jakością wody

"Jakość w badanym zakresie tj. obecności bakterii Escherichia coli oraz Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 roku" - czytamy w komunikacie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

d1kc5wh

WSSE dla Pomorza informuje ponadto, że woda w tych dwóch kąpieliskach będzie od teraz badana codziennie. "W przypadku pogorszenia jakości wody w ww. kąpieliskach, wydany zostanie stosowny komunikat" - podkreślają służby sanitarne.

"Czajka". To kolejna taka awaria

"Czajka" od roku zmaga się z problemami. W sierpniu 2019 roku podobna awaria uszkodziła wtedy oba kolektory. Ścieki były zrzucane do Wisły, a w sprawę zaangażował się rząd i wojsko.

Wybudowano specjalny most pontonowy, po którym poprowadzono rury, którymi ścieki z lewobrzeżnej Warszawy przesyłane były do oczyszczalni "Czajka".

Teraz ma być podobnie. Chociaż rząd zarzekał się, że Warszawa zapłaci za ponowną pomoc od państwa, Wody Polskie zdecydowały się wspomóc stolicę i nieodpłatnie przekażą samorządowi awaryjny rurociąg, który umieszczony zostanie na moście pontonowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1kc5wh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kc5wh
Więcej tematów