PolskaCyganie tańczyli, Zamachowski czytał poezję

Cyganie tańczyli, Zamachowski czytał poezję

Od 3 do 5 lipca w Gorzowie Wlkp.
królowali Cyganie - gwiazdy 21. Międzynarodowych Spotkań Romane
Dyvesa. Na niedzielnym koncercie galowym poezję romskiej poetki
Papuszy prezentował Zbigniew Zamachowski.

Cyganie tańczyli, Zamachowski czytał poezję
Źródło zdjęć: © WP.PL

05.07.2009 | aktual.: 06.07.2009 10:03

Tegoroczne Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa rozpoczęły się w piątek. W wieczorze z poezją cygańską i hinduskim tańcem pod nazwą "Romani Rat/Cygańska noc" wystąpił znakomity akordeonista z Serbii Dragis Milanovic.

Na scenie pojawił się także aktor i piosenkarz "Piwnicy Pod Baranami" Mieczysław Święcicki, który brawurowo wykonał cygańskie romanse.

W sobotę, w koncercie otwarcia "Pod gołym niebem" (Teł nago boliben), zagrały: zespół Bałkan Rom z Bułgarii, Zespół Tańca Hinduskiego, Leonsia Erdenko (Rosja)
oraz gwiazdy Piwnicy pod Baranami.

Finał Romane Dyvesa odbył się w niedzielę. Ostatni koncert został poświęcony cygańskiej poetce Bronisławie Wajs-Papuszy z okazji 100-lecia jej urodzin. Przez wiele lat była ona związana z Gorzowem.

Publiczność podziwiała: zespół "Gilori" ze Słowacji, D. Milanovica oraz Cyganów z węgierskiej grupy "Kalyj Jag".

Największą atrakcją galowego koncertu był wspólny występ Cygańskiego Teatru Muzycznego "Terno" z Gorzowa, zespołu "Iło" z Moskwy i towarzyszącej im Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej.

Cygańską poezję, w tym utwory Papuszy, zaprezentował znany aktor Zbigniew Zamachowski. "Poezja Papuszy jest zupełnie wyjątkowa. Jestem także pełen szacunku do tej kultury" - powiedział.

Spotkania Romane Dyvesa są okazją do zapoznania się z niezwykłą cygańską kulturą, tańcem i muzyką. Odbywają się w Gorzowie od 1989 roku. Ich pomysłodawcą i od początku dyrektorem artystycznym jest cygański kompozytor i poeta, honorowy obywatel Gorzowa, Edward Dębicki.

Tegoroczny festiwal organizowali: Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs Papuszy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)