Cyfrowe bezpieczeństwo granic. Jak Fundusze Europejskie wspierają rozwój technologii monitorujących na granicach?
Szczelne granice to sprawa kluczowa dla bezpieczeństwa Polski. Oprócz umacniania barier fizycznych potrzebny jest też monitoring granic. W tym celu Polska rozbudowuje przygraniczną sieć kamer i czujników, w tym nad Bugiem.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Wyzwania
Ochrona granicy i zapobieganie nielegalnej imigracji jest priorytetem działań państwa w obszarze bezpieczeństwa. Od kilku lat na wschodniej granicy skala problemu jest duża. W tym roku dziennie odnotowuje się średnio około stu prób nielegalnego przekroczenia wschodniej granicy Polski - wynika z danych MSWiA.
Dlatego wzmacniane są zapory fizyczne, ale jednocześnie modernizowana jest bariera elektroniczna. Przedsięwzięciem wykorzystującym nowe technologie do ochrony granicy jest projekt Straż Granicznej pn "Budowa zabezpieczenia granicy państwowej z Białorusią na odcinku rzeki Bug w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co studenci sądzą o Erasmusie? Młodzi Polacy wydali werdykt
Elektroniczna zapora na Bugu
Całkowita długość bariery elektronicznej, która powstanie na odcinku Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, wyniesie około 172 km. Będzie ona składać się m.in. z około 1800 słupów kamerowych, 5000 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz specjalnych czujników, które wykryją różne cechy fizyczne obiektów. Planowany jest również montaż około 200 km kabli zasilających oraz tylu samych kabli transmisyjnych, a także posadowienie około 10 kontenerów teletechnicznych.
Centrum zarządzania tym systemem będzie funkcjonować w Chełmie. System będzie zintegrowany z istniejącymi wieżami obserwacyjnymi oraz siecią teleinformatyczną Straży Granicznej.
Skuteczne monitorowanie granic
Elektroniczna zapora na Bugu ma służyć wykrywaniu nielegalnej migracji i przemytu. System rozpoznawania i identyfikowania zagrożeń oraz ich sprawców będzie gromadził informacje niezbędne do szybkiego reagowania w przypadku popełniania przestępstw. Bariera została zaprojektowana tak, aby zasięg jej działania obejmował linię graniczną z Białorusią.
Dzięki tym rozwiązaniom funkcjonariusze Straży Granicznej będą mogli skutecznie monitorować granicę na całej jej długości i będą mieli możliwość całodobowej obserwacji pasa drogi granicznej.
Koszt realizacji projektu to 279 mln zł. Inwestycja jest realizowana z Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej w ramach Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami na lata 2021-2027.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego