PolskaĆwiczenia służb: uzbrojony mężczyzna zaatakował uczniów w szkole

Ćwiczenia służb: uzbrojony mężczyzna zaatakował uczniów w szkole

Uzbrojony mężczyzna wtargnął do liceum w centrum miasta, zaczął strzelać do uczniów, na miejsce przyjechali antyterroryści, napastnik został zatrzymany - to scenariusz nowatorskich ćwiczeń służb, które po raz pierwszy odbyły się w Warszawie.

Ćwiczenia służb: uzbrojony mężczyzna zaatakował uczniów w szkole
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

Pokaz w III Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Sowińskiego przy ul. Rogalińskiej zorganizowała stołeczna policja oraz miejskie biuro bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Ćwiczenia odbyły się w wydzielonej części szkoły; uczestniczyło w nich ok. 20 pełnoletnich uczniów, pozostali mieli w tym czasie lekcje. Podczas ćwiczeń obecny był psycholog i pedagog szkolny.

Według scenariusza, do szkoły podczas lekcji wtargnął zamaskowany i uzbrojony w karabin maszynowy mężczyzna; zaczął strzelać do uczniów oraz personelu. Zanim na miejsce przejechały służby - policyjni antyterroryści, strażacy oraz pogotowie - napastnik zabił oraz ranił kilka osób. Specjalny oddział zdołał obezwładnić napastnika oraz ewakuować szkołę. Ranne osoby trafiły do szpitali, a budynek szkoły przeszukali pirotechnicy. Akcja trwała kilkadziesiąt minut.

W terminologii policyjnej taki przestępca jest nazywany "aktywnym zabójcą". Jego celem nie jest zabicie konkretnego człowieka, ale pozbawienie życia jak największej liczby osób. Do takich zdarzeń najczęściej dochodzi na terenie USA, ale podobne przypadki zdarzają się także w Europie.

Celem pokazu, przeznaczonego m.in. dla pedagogów, dziennikarzy oraz ekspertów z zakresu bezpieczeństwa, było zaprezentowanie prawidłowej reakcji kadry pedagogicznej oraz młodzieży w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia, a także zaprezentowanie działania służb mundurowych i ratowniczych.

- Pokaz, zmontowany na jego podstawie film dydaktyczny, podręcznik oraz warsztaty dla nauczycieli, są nowatorskim projektem realizowanym w Warszawie po raz pierwszy - powiedziała na konferencji prasowej szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor.

Zaprezentowała wydany przez urząd miasta poradnik dla pedagogów dotyczący współpracy policji z placówkami oświatowymi. Publikacja została opracowana przez funkcjonariuszy z wydziału prewencji Komendy Stołecznej Policji. - Poradnik na pewno pomoże nauczycielom i pedagogom w edukacji młodzieży. Tego typu pokazy są bardzo cennym doświadczeniem zarówno dla nauczycieli, uczniów, jak i policjantów - powiedział podinsp. Marcin Szyndler z Komendy Stołecznej Policji.

Konferencja zainaugurowała cykl warsztatów szkoleniowych z zakresu edukacji prawnej przeznaczonych dla kadry pedagogicznej placówek oświatowych; zajęcia w najbliższych miesiącach będą się odbywać w siedzibie miejskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego przy ul. Młynarskiej.

W ostatnich latach najbardziej tragiczne w skutkach było zabicie przez Andersa Breivika 69 osób na norweskiej wyspie Utoya w lipcu 2011 r. W grudniu 2012 r., w szkole podstawowej w Newtown w amerykańskim stanie Connecticut, 20-letni sprawca zastrzelił 26 osób, w tym 20 dzieci, a następnie popełnił samobójstwo. Po zeszłorocznej tragedii w USA władze niektórych miast zaleciły miejscowym kuratoriom przeprowadzenie rutynowych ćwiczeń w szkołach na wypadek podobnych wydarzeń. Na spotkaniach, organizowanych w szkołach z udziałem dzieci i rodziców, nauczyciele wspomagani przez psychologów i pracowników socjalnych omawiali sprawy bezpieczeństwa oraz udzielali porad i odpowiadali na pytania dotyczące tragicznych wydarzeń w Newtown.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)