Trwa ładowanie...

Ćwiczenia antyterrorystyczne w polskich szkołach? Tego chce Rzecznik Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak apeluje, aby jak najszybciej wprowadzić w szkołach program bezpieczeństwa antyterrorystycznego. Zajęcia z tego zakresu miałyby się odbywać na początku każdego roku szkolnego.

Share
Ćwiczenia antyterrorystyczne w polskich szkołach? Tego chce Rzecznik Praw DzieckaŹródło: East News
d2c1eed

- Jako rzecznik praw dziecka mam stać na straży praw dziecka do życia, do zdrowia i bezpieczeństwa. W związku z tym mam postulat do rządzących, do ministerstw, do wszystkich, którym na sercu leży bezpieczeństwo dzieci, aby program bezpieczeństwa antyterrorystycznego był wprowadzony jak najszybciej. Wiemy, że jest narodowy program prowadzony od 2015 r., ale jego skutki są dosyć znikome, ponieważ były to szkolenia często dosyć teoretyczne - powiedział rzecznik na konferencji przed Szkołą Podstawową nr 1 w Brześciu Kujawskim, gdzie w poniedziałek doszło do ataku z użyciem broni i środków wybuchowych.

Szkolenie z bezpieczeństwa antyterrorystycznego ma być realizowane na początku każdego roku szkolnego. Pawlak apeluje, by zaangażować specjalistów oraz osoby z doświadczeniem praktycznym, które przygotują schemat takich zajęć. - Musimy dbać o dzieci, by jako młoda cząstka społeczeństwa byli przygotowani do zachowań odruchowych, wtedy to bezpieczeństwo instytucjonalne wojska, policji i służb będzie wzmocnione przez to, że społeczeństwo, pedagodzy, nauczyciele też będą działać zgodnie z wypracowanymi odruchami - stwierdził.

Tego rodzaju szkolenie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1 w Brześciu pod koniec 2017 roku. Brali w nim udział emerytowani żołnierze, którzy służyli w Afganistanie. Żołnierze przez kilka dni obserwowali budynek i na tej podstawie opracowali program ewakuacji oraz zabezpieczenia.

d2c1eed

- Ten program został przedstawiony nie w formie szkoleń teoretycznych, ale praktycznych wszystkim nauczycielom. Szkoła ma ponad 500 uczniów, ponad 50 nauczycieli i kilkunastu pracowników obsługi i wszyscy zostali przeszkoleni. Uczniowie w tym zdarzeniu widzieli, jak się zachowywać. Gdy przyjechały służby pani dyrektor przekazała dzieci na zewnątrz pod opiekę, bo w szkole było zabezpieczone wszystko, co możliwe - tłumaczył RPD.

Zobacz także: Gowin po wygranej PiS: skrócenie kadencji Sejmu nie wchodzi w grę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2c1eed
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c1eed
d2c1eed
Więcej tematów