PolskaCricoteka w Bibliotece Narodowej

Cricoteka w Bibliotece Narodowej

Do końca czerwca w warszawskiej Bibliotece Narodowej można oglądać wystawę prezentującą krakowską Cricotekę. To autorska instytucja Tadeusza Kantora dokumentująca jego twórczość.

Na wystawę składają się rysunki, obrazy, rękopisy i szkice artysty, plakaty teatralne, recenzje spektakli, fotografie oraz obiekty z przedstawień i kostiumy.

Na ekspozycji prezentowana jest przestrzeń spektaklu "Nigdy tu już nie powrócę", który był swego rodzaju testamentem artystycznym twórcy Teatru Cricot 2. Można też obejrzeć zarejestrowane na wideo próby do tego spektaklu oraz proces powstawania obrazu "Klęska wrześniowa". Obraz jest również eksponowany.

Na wystawie prezentowane są także trzytomowe "Pisma" Tadeusza Kantora wydane przez Cricotekę i Zakład imienia Ossolińskich.

Ekspozycja "Ośrodek Teatru Cricot 2 - Cricoteka" w Bibliotece Narodowej jest już drugą prezentacją dorobku Tadeusza Kantora w stolicy. Od 15 kwietnia można oglądać wystawę "Tadeusz Kantor. Interior imaginacji" w warszawskiej Zachęcie. Zdaniem organizatorów, obie ekspozycje się uzupełniają. Wystawa w Zachęcie pokazuje bowiem dzieło Tadeusza Kantora, a wystawa w Bibliotece Narodowej - archiwum artysty.

Cricoteka powstała 25 lat temu. Przez długie lata pełniła funkcję ośrodka Teatru Cricot 2 oraz archiwum teatralnego.

Obecnie najważniejsze zadanie Cricoteki to upowszechnianie dzieła Tadeusza Kantora.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)