Świat"Corriere della Sera": farsa i nadzieja wyborów w Rosji

"Corriere della Sera": farsa i nadzieja wyborów w Rosji

Według włoskiego dziennika "Corriere della Sera",
zmiana warty na Kremlu "to nie tylko farsa, ale także nadzieja".

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9713745,galeriazdjecie.html )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9713745,galeriazdjecie.html )
Rosja wybiera prezydenta

W opublikowanym w poniedziałek komentarzu po wyborach prezydenckich w Rosji, największa włoska gazeta podkreśla: "Proporcje zostały już wcześniej ustalone przy stoliku, ale i tak triumf wyborczy Dmitrija Miedwiediewa zamienia rosyjską politykę w zagadkę, której zlekceważenie byłoby błędem Zachodu".

Publicysta mediolańskiego dziennika zauważa następnie: "Wierny metodzie Deng Xiaopinga prawdziwy monarcha Władimir Putin sadza na Kremlu posłusznego cara, by dalej prowadzić tańce w bardziej skromnej masce premiera".

"W ten oto sposób prawdziwa władza już nie łączy się z tą instytucjonalną i tworzy gmatwaninę pełną niewiadomych" - dodaje włoski publicysta. Zadaje też pytania: "Co by się stało, gdyby Miedwiediew zechciał zostać autentycznym carem?", "Kto będzie kontrolował grupy interesów (poczynając od tych, którzy byli w KGB), które czują się teraz mniej chronione i już zaczęły ścierać się, by bronić swych bogactw?".

Mediolańska gazeta, przypominając o pilnej potrzebie modernizacji rosyjskiej gospodarki, wyraża następnie opinię, że "technokrata Miedwiediew ze swym doświadczeniem zdobytym w kierownictwie Gazpromu może być odpowiednim człowiekiem na właściwym stanowisku".

"Czyż ze swym umiarkowanym wizerunkiem i swą dobrą opinią na Zachodzie Miedwiediew nie jest człowiekiem najbardziej wskazanym do tego, by zrównoważyć nacjonalistyczne zapędy szefa?" - pyta "Corriere della Sera".

Następnie stwierdza w konkluzji: "Europa i Ameryka dobrze by zrobiły, gdyby przyjrzały się kartom Putina i Miedwiediewa, sprawdzając bez zbyt wielu złudzeń, do jakiego stopnia potrzeba zmusiła Moskwę do przewrócenia karty oraz - wyjaśniając zarówno temu prawdziwemu carowi, jak i temu fasadowemu, że Rosja pozbawiona pluralizmu politycznego i wolności informacji nie będzie mogła nigdy przełamać podejrzeń Zachodu".

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP
włochyprezydentrosja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)