Trwa ładowanie...
d3fnpk9
11-01-2007 17:30

Coraz więcej sygnałów o ofiarach Kameruńczyka

Do stołecznej policji cały czas zgłaszają się osoby, które miały kontakty z Kameruńczykiem Simonem Moleke Njie, podejrzanym o zakażenie wirusem HIV co najmniej czterech kobiet. Sygnały w tej sprawie
napływają z całej Polski, a także z zagranicy.

d3fnpk9
d3fnpk9

Jak powiedziała Anna Kędzierzawska z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji dotąd z funkcjonariuszami skontaktowało się w sumie ok. 20 kobiet, które spotykały się z mężczyzną i mogły się od niego zarazić wirusem HIV.

Część z nich do nas zadzwoniła, część napisała maila. To bardzo trudna sytuacja dla tych osób. Niektóre z nich nie wiedzą czy są chore i muszą się dopiero przebadać - dodała.

Ich przesłuchanie może jednak rozszerzyć zarzuty stawiane dotychczas Kameruńczykowi. Obecnie prokuratura zarzuca mu narażenie na ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci nieuleczalnej i długotrwałej choroby czterech kobiet - za to grozi do 10 lat więzienia. Mężczyzna w ubiegły piątek został aresztowany.

Wśród zgłaszających się na policję, są też osoby mające informacje o ofiarach Kameruńczyka. Do Wojewódzkiej Przychodni Skórno-Wenerologicznej w Gdańsku zgłosili się np. dwaj mężczyźni, których partnerki wcześniej miały z nim kontakty.

d3fnpk9

Moleke Njie, uchodźca polityczny z Kamerunu, poeta, pisarz i dziennikarz, został zatrzymany przez stołecznych policjantów 3 grudnia. Od początku nie przyznawał się do winy, twierdząc, że nie jest chory. Utrzymywał też, że badał się na obecność wirusa HIV w 1999 r. i nic nie wskazywało na to, że jest nosicielem.

Inne są jednak ustalenia policji i prokuratury. Wynika z nich, że mężczyznę o jego chorobie informowały m.in. kolejne zakażone partnerki. Niektóre z osób, które skontaktowały się z funkcjonariuszami twierdziły też, że mówił on o chorobie swoim znajomym.

W ubiegły piątek - na polecenie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro - upubliczniono wizerunek mężczyzny. Prokurator generalny uznał, że przemawia za tym ważny interes społeczny oraz, że ułatwi to rozpoznanie sprawcy szerszej grupie poszkodowanych osób.

To nie pierwsza sprawa tego typu. Za świadome narażenie dwóch kobiet na niebezpieczeństwo zarażenia wirusem HIV odpowiadał też 26-letni Nigeryjczyk Martin O. Ostatecznie za to i za przemyt kokainy krakowski sąd skazał go w 2002 r. na 6 lat więzienia.

On też nie przyznawał się do winy i twierdził, że nie wiedział iż jest nosicielem wirusa HIV.

d3fnpk9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fnpk9
Więcej tematów