PolskaCoraz więcej osób uważa sytuację w kraju za złą

Coraz więcej osób uważa sytuację w kraju za złą

65% Polaków uważa, że sytuacja w kraju
zmierza w złym kierunku. W porównaniu z majem, to więcej o 6
punktów procentowych - wynika z czerwcowego badania CBOS.

16.06.2005 | aktual.: 16.06.2005 12:12

Obecnie mniej niż jedna czwarta Polaków (23%, spadek o 2 punkty) uważa, że sprawy w kraju idą w dobrym kierunku. Opinia ta przeważa w grupie respondentów z wyższym wykształceniem, o dobrej sytuacji materialnej. Najbardziej krytyczni są robotnicy wykwalifikowani, renciści, emeryci i bezrobotni.

W potencjalnych elektoratach partii politycznych stosunkowo najwięcej ocen pozytywnych jest wśród sympatyków PO. Zwolennicy partii lewicowych oceniają rozwój sytuacji w Polsce znacznie bardziej negatywnie niż dawniej, zbliżając się w swych ocenach do najbardziej krytycznie nastawionych elektoratów LPR, Samoobrony i PiS.

Nie zmieniły się oceny sytuacji politycznej w Polsce. Przeważają opinie krytyczne (69%), jedna piąta badanych (21%) ocenia tę sytuację jako przeciętną (ani dobra, ani zła), a tylko 4% - pozytywnie. Negatywne oceny częste są zwłaszcza wśród przedstawicieli kadry kierowniczej i inteligencji oraz pracowników umysłowych niższego szczebla.

Znacznie gorsze niż przed miesiącem są opinie o sytuacji gospodarczej: o 7 punktów (do 54%) wzrosła liczba osób oceniających ją negatywnie. Niespełna co trzeci ankietowany (30%, spadek o 4 punkty) określa stan gospodarki jako przeciętny, a co dziesiąty (10%, spadek o 2 punkty) wystawia oceny pozytywne.

W porównaniu z majem znacznie zmalał odsetek zatrudnionych oceniających sytuację w swych zakładach pracy jako średnią (o 7 punktów, do 28%). Przybyło tych, którzy źle oceniają kondycję swoich zakładów (o 3 punkty, do 26%), ale o tyle samo wzrosła liczba określających ją jako dobrą (do 44%).

Opinie Polaków o tym, jak obecnie żyje się im i ich rodzinom, są prawie takie same jak w maju: 25% wskazań pozytywnych, 23% - negatywnych.

Najwięcej obywateli (52%) uważa, że żyje im się przeciętnie.

Przewidywania na przyszłość są jednak bardziej pesymistyczne - zmalała liczba badanych (o 6 punktów, do 14%) spodziewających się, że będzie im się żyło lepiej, wzrosła zaś (o 3 punkty, do 15%) obawiających się jej pogorszenia.

Także przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w kraju w ciągu najbliższego roku są gorsze niż przed miesiącem: wzrosła liczba pesymistów (o 3 punkty, do 23%), zmalała zaś (o 4 punkty, do 13%) - optymistów. Nieznacznie większa jest obecnie grupa badanych nieoczekujących zmian (54%, wzrost o 2 punkty).

Nieco pogorszyły się także przewidywania co do sytuacji gospodarczej: spadła liczba osób oczekujących poprawy (o 3 punkty, do 18%), ale niemal nie zmienił się odsetek badanych spodziewających się pogorszenia (12%, wzrost o 1 punkt). Nieco więcej osób wyraża natomiast przekonanie, że nic się nie zmieni (59%, wzrost o 4 punkty).

Przewidywania dotyczące sytuacji politycznej zmieniły się minimalnie: poprawy spodziewa się 16% badanych, pogorszenia - 14%. Ponad połowa respondentów (57%) nie oczekuje zmian.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowano w dniach 3-6 czerwca 2005 roku na liczącej 1037 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)