Trwa ładowanie...
d2xe0xw
rpa
20-05-2008 05:11

Coraz więcej ofiar antyimigranckich pogromów w RPA

Trwająca już od tygodnia fala przemocy wobec imigrantów zatacza coraz szersze kręgi. W pogromach do jakich doszło w prowincji Gauteng i największym mieście kraju, Johannesburgu, zginęły już 22 osoby, a blisko 6 tysięcy innych stało się de facto uchodźcami.

d2xe0xw
d2xe0xw

Centrum Johannesburga wygląda, zdaniem zagranicznych korespondentów, niczym pole bitwy. W ostatni weekend policja musiała użyć gazu łzawiącego, aby rozproszyć rozwścieczone tłumy plądrujące należące do imigrantów domy i sklepy. Całą RPA obiegły przerażające zdjęcia ofiar zamieszek.

Do pierwszych ataków na imigrantów doszło 11 maja w 600 tysięcznej Alexandrze, ale wkrótce fala przemocy ogarnęła niemal całą prowincję Gauteng. W trwających od tygodnia pogromach zginęły już co najmniej 22 osoby, a dziesiątki zostało rannych. Zanotowano również liczne przypadki gwałtów. Co najmniej 6 tysięcy przerażonych imigrantów szuka obecnie schronienia na policyjnych komisariatach, w kościołach i budynkach publicznych.

Policja aresztowała dotychczas 217 uczestników starć. Metodystyczny biskup Paul Veryn zaapelował w poniedziałek o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarach objętych zamieszkami.

RPA, najbogatszy i najstabilniejszy kraj Afryki, przyciąga rokrocznie tysiące imigrantów, którzy szukają tam pracy i spokojnego życia. Są to przede wszystkim mieszkańcy pogrążonego w permanentnym kryzysie Zimbabwe (oblicza się, że jest ich w RPA od 2.5 do 3.5 miliona) ale również obywatele takich państw jak Mozambik, Malawi czy Angola.

RPA nadal boryka się jednak z problemami gospodarczymi i społecznymi. Bezrobocie wynosi 23%, a miliony ludzi wciąż żyją w nędzy. Stąd duża niechęć do imigrantów, których oskarża się o zabieranie miejsc pracy oraz wzrost przestępczości.

d2xe0xw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xe0xw
Więcej tematów